vineri, 29 martie, 2024

George Țucudean se gândește să renunțe la fotbal: „Mă întreb ce rost mai are să continui?”

de Lucian Dănilă | 20 august 2020, 11:00 AM | Sport | Topic special

0

Fotbalistul arădean George Țucudean, de cinci ori campion al României cu FCSB, Viitorul și CFR (cu ultima de trei ori) și de două ori golgeter al Ligii 1, a oferit un interviu pentru ProSport LIVE în care vorbește despre problemele pe care le-a avut în ultimul timp și care l-au făcut să și ia o pauză din cariera de fotbalist în toamna anului trecut.

Ultima fază notabilă pe care ne-o aducem aminte cu George a fost acel gol superb de la Glasgow din minutele de prelungiri ale partidei cu Celtic. CFR a câștigat cu 4-3 și s-a calificat în play-off-ul pentru Champions League după un lob de mare fotbalist al lui George. Arădeanul a terminat acel meci în lacrimi din cauza problemelor cardiace pe care le avea. A mai jucat apoi în dubla pierdută de CFR în fața Slaviei Praga, după care a luat o pauză până în iarnă. Revenit la începutul acestui an în lotul lui Dan Petrescu, Țucudean nu a mai fost folosit de antrenorul feroviarilor decât în cateva partide și chiar și atunci doar câteva minute.

Suporterii arădeni îl așteptau în această vară să revină la UTA, cei ai lui Dinamo îl așteptau la echipa lor, iar alții vorbeau că va semna cu Craiova sau chiar cu Panathinaikos. George, însă, și-a luat din nou o vacanță. Liga 1 începe mâine, iar Țucudean nu face parte din lotul niciuneia dintre echipe.

În interviul dat pentru ProSport LIVE, George Țucudean spune:

„Nu știu dacă mai vreau să joc. Am o oarecare reținere și frâna de mână trasă. Doctorii spun că pot continua să joc fără probleme, dar eu mă între ce rost mai are să continui?”

George povestește și cum au apărut problemele sale la inimă. El a amintit și despre problemele asemănătoare pe care le-a avut tatăl său, Marius, în 1994 când juca la UTA. Marius Țucudean a trebuit să renunțe atunci la cariera de fotbalist, iar în acea perioadă George avea 3-4 ani. I s-au făcut și lui analize, copil fiind, și nu s-a descoperit nicio problemă.

„Acum doi ani eram în Italia, m-am dus să semnez cu un club de acolo dar nu ne-am înțeles. Mi-au făcut un RMN cardio, cel mai bun, dar nu mi-au descoperit nicio problemă. M-am întors la CFR și după o victorie cu Voluntari cu 5-0, meci în care am marcat trei goluri, m-am dus acasă. După meciuri nu pot să dorm, iar pe la ora 1 noaptea am simțit niște pauze în bătăile inimii. Una acum, una după zece minute, simțeam că rămân fără aer. L-am sunat pe doctor și i-am povestit, apoi m-au dus la analize… După aia am avut meciul cu Dinamo, intermediar, a fost bine și după aia a venit meciul cu Gaz Metan. Și atunci am simțit la pauză.

Le simțeam după efort și în timpul efortului pe revenire; pleci în sprint și după aia pe revenire le simțeam. Și de acolo a plecat, mi-au rămas pe creier și mă gândeam numai la ele și în timpul meciului stăteam cu mâinile la spate și-mi luam pulsul la fiecare sprint și era nasol. Dar numai cine are lucrurile astea își dă seama prin ce treci, povestește atacantul care a evoluat și pentru echipa națională a României.

„În situația mea nu știu dacă merită să mai joc. Oricum, în trei-patru ani tot acolo ajung, la retragere. Nu e o problemă la genunchi, e o problemă la motor… M-am speriat rău, aveam momente în care stăteam închis în casă și mă gândeam că mor. Familia m-a ajutat mult, am fost și la psiholog unde mai mult am vorbit eu, nu mi-e rușine să spun.

Familia mă sprijină și acum să reiau activitatea, iar bunicul mă cheamă lângă el să mă învețe lucruri legate de afaceri. Sincer, sunt mulțumit cu cât am realizat. Acum sunt eu, fotbalistul George Țucudean, nu mai sunt copilul fostului fotbalist Marius Țucudean…”