Trei din trei! Universitatea Craiova, Sepsi OSK Sfântu Gheorghe și FCSB, eliminate din Europa Conference League

de - | 30 iulie 2021, 8:41 AM | Sport

0

Universitatea Craiova a fost eliminată din Europa Conference League la fotbal, după ce a terminat la egalitate cu echipa albaneză KF Laci, 0-0, joi seara, pe Stadionul „Ion Oblemenco” din Craiova, în manşa secundă a turului al doilea preliminar al competiţiei.

Universitatea fusese învinsă cu 1-0 în prima manşă.

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a fost eliminată din Europa Conference League la fotbal, după ce a fost învinsă de Spartak Trnava cu scorul de 4-3 la loviturile de departajare, joi seara, pe Stadionul Municipal din Sfântu Gheorghe, într-un meci în care scorul a fost egal, 1-1 (1-0, 1-1), după prelungiri, în manşa secundă a turului al doilea preliminar.

După 0-0 în Slovacia, Sepsi OSK a făcut un meci bun pe teren propriu, dar a fost lipsită de şansă, în faţa unei echipe solide.

FCSB a fost eliminată din Europa Conference League, după ce a fost învinsă de Şahtior Karaganda cu scorul de 5-3 la loviturile de departajare, joi, în manşa secundă a turului al doilea preliminar, pe Stadionul „Vazghen Sargsian” din Erevan, într-un meci în care echipa kazahă s-a impus şi după prelungiri, cu 2-1 (1-0, 2-1).

FCSB a câştigat cu 1-0 meciul din prima manşă, pe Arena Naţională, însă din acest sezon nu mai este valabilă regula dublării golurilor marcate în deplasare, la scor egal la finalul partidei retur urmând să se dispute prelungiri, iar dacă egalitatea persistă să se execute lovituri de departajare.

Sursa: digi24