joi, 18 aprilie, 2024

Trei clasări arădene pe podiumul Cupei „Andrei Pavel”, găzduită de baza „UTA – TenisProfi”

de Dan Lazăr | 17 mai 2022, 7:47 AM | Sport | Știri Arad

0

Primul turneu oficial de tenis al sezonului s-a desfășurat, zilele trecute, la baza „UTA – TenisProfi”. Cupa „Andrei Pavel” a strâns tineri tenismeni din vestul țării, la categoriile 10, 12 și 14 ani.

La nivelul 14 ani s-a impus arădeanca Medeea Fereștean (CS Intersport), cu patru succese din tot atâtea dispute, în timp ce Elena Negrea (CS AMEFA Arad) s-a clasat pe locul IV, cu o victorie din patru jocuri.

La aceeași categorie de vârstă, dar la masculin, Horea Ignuta (CS AMEFA) a ocupat locul secund, iar Raul Dolga (CS UTA Arad) a prins ultimul loc pe podium, timișoreanul Tudor Turlea (CS Sport 4 Fun) încheind neînvins întrecerea.

Următoarea competiție va fi una internațională, în aceeași locație având loc, începând cu 30 mai, HAI Cup, turneu Tennis Europe, pentru categoria 12 ani.