vineri, 29 martie, 2024

Update 2UTA BD a pierdut calificarea în fața juniorilor de la Luceafărul

de Lucian Dănilă | 28 mai 2014, 10:50 AM | Sport

0

Juniorii C ai clubului UTA Bătrâna Doamnă au disputat aseară, în deschiderea meciului de seniori, meciul tur al barajului de calificare la turneul zonal. Adversară a fost echipa similară de la Luceafărul Oradea, iar ceea ce a rezultat a fost… de poveste.

Bihorenii au deschis repede scorul și păreau că au un anumit avantaj față de copiii antrenați de Arpi Cserneczky și Adrian Petruţ. La acest nivel, însă, lucrurile se pot schimba foarte repede. Cu cinci minute înainte de pauză, Adam a marcat din fața porții dar „centralul” a anulat reușita pe motiv de offside. După numai un minut, Jorza a primit mingea la limita offsideului, a pătruns în careu și efectiv a slalomat printre trei fundași adverși, iar după ce a driblat portarul a trimis mingea în plasă: 1-1, scor cu care s-a intrat la vestiare.

După pauză aveam să asistăm la un adevărat festival de goluri. UTA BD s-a descătușat și a marcat de trei ori în 15 minute prin nou intratul Budică, care a reușit „dubla” și prin căpitanul Toma, care a reușit un lob superb peste portarul orădean. Era 4-1 și atacurile continuau la poarta Luceafărului, dar Budică a trecut pe lângă o șansă mare de a face 5-1.

Totul s-a năruit în ultimele cinci minute ale jocului! Luceafărul a revenit incredibil și a reușit să revină aproape miraculos. În cinci minute au reușit trei goluri, unul din penalty, și au devenit favoriți la calificare. Meciul retur se dispută marți la Oradea.

„Se poate întâmpla orice la retur. Ne cunoaștem foarte bine cu cei de la Luceafărul. Chiar acum aproximativ o lună am jucat un amical la ei și am câștigat cu 3-1. Sperăm să se întâmple la fel și acum. Finalul a fost… Nici nu vreau să mă mai gândesc”, spune Adrian Petruț. Arpi Cserneczky era și el afectat de finalul partidei: „am căzut inexplicabil după ce am făcut o repriză secundă excelentă”, spune el.

La meci au asistat aproximativ 100 de spectatori, mulți dintre ei fiind părinți sau copii de la alte grupe de vârstă.

UTA BD 1999: Dagău – Mutică, Rogojan, Diaconu, Giosu – Țurcanu, Toma – Stahl, Jorza, Schipor – Adam. Au mai intrat: Savin, Budică, Roșu, Tămaș.

Au marcat: Jorza, Budică – 2, Toma

Vezi peste 200 de fotografii de la acest joc.

UPDATE

Luceafărul s-a calificat la turneul zonal după ce a trecut cu scorul de 1-0 de UTA BD în returul disputat aseară la Oradea. Cele trei goluri încasate pe final de meci la Arad au fost fatale pentru copiii antrenați de Arpi Cserneczky și Adi Petruț. Ieri, arădenii nu au mai găsit calea spre gol, singurii care au înscris fiind jucătorii orădeni, în ultimele minute ale partidei.

Luceafărul Oradea – ACS UTA BD: 1 – 0

UTA BD: Dagău – Mutică, Diaconu, Rogojan, Giosu, Toma, Ţurcanu, Savin, Budică, Schipor, Adam. Au mai jucat: Şimăndan, Bodri, Toma

Astfel echipa Luceafărul Oradea se califică la faza zonală a competiţiei.

UPDATE 2:

„A fost un meci extrem de tensionat. În prima repriză, cei de la Luceafărul au ratat un penalty, iar noi am avut o bară. Pe lângă acea ocazie, ne-am creat alte 3-4 foarte mari. După zece minute din a doua repriză a fost eliminat Toma, unul dintre cei mai buni jucători ai noștri. Chiar și așa, ne-am creat trei ocazii foarte mari. Am primit golul în minutul 3 de prelungiri, dar înainte de faza golului am avut o ocazie singuri cu portarul… Nu vom uita prea repede acest meci, chiar dacă realizăm că la Arad s-a pierdut calificarea, atunci când am fost egalați la 4, după ce am condus cu 4-1!”, spune Adi Petruț.