joi, 28 martie, 2024

Stil clasic, deja… UTA continuă seria din sezonul trecut și câștigă la Pitești

de Lucian Dănilă | 23 iulie 2021, 9:48 PM | Sport

0

Amărăciunea unui singur punct obținut în fața echipei lui Gică Hagi a generat energie pozitivă în vestiarul echipei arădene care a dorit să arate la Pitești că rămâne una dintre echipele solide ale Ligii 1, iar suporterilor să le arate că pot continua seria de victorii în deplasare pe care a avut-o în sezonul trecut.

FC Argeș venea după o înfrângere la Craiova, una putem spune nemeritată dacă luăm în calcul ocaziile ratate de echipa lui Prepeliță. Piteștenii și-au pierdut golgeterul în această vară, pe Malele, elvețianul care a înscris de 18 ori în campionatul trecut, dar și pe Dumitru, întors la FCSB. Nu mai sunt în echipă nici Maric sau Deslandes, iar Antun Palic, jucătorul care ordonează jocul argeșenilor, a fost o absență de ultimă oră.

FC Argeș a avut prima ocazie a meciului prin Ișfan, în minutul 3, tânărul sosit de la Mioveni încercându-l pe Iacob cu un șut din interiorul careului. A urmat faza care a decis jocul. Antal, titularizat de Gyuszi Balint a recuperat la centrul terenului din piciorul „căpitanului” Șerban, Dangubic a țâșnit spre careul advers, mingea a ajuns la Batha care a deschis bine spre Ubbink, olandezul a centrat și croatul Dangubic a preluat și a gândit foarte repede faza, a trimis cu călcâiul printre picioarele lui Greab, amintindu-ne de Rabah Madjer și reușind astfel primul său gol pentru UTA: 0-1!

Interesant este faptul că UTA a marcat de două ori în acest început de sezon, prin Hora și Dangubic, ambele goluri fiind reușite cu călcâiul. Din păcate, golul lui Hora din meciul cu Farul nu a fost validat…

A fost un gol la care au participat trei jucători sosiți în această vară: Batha, Ubbink și Dangubic.

Tot UTA putea înscrie pentru 2-0 după ce rusul Shlyakov l-a găsit excelent pe Miculescu dar șutul tânărului jucător al arădenilor a trecut pe lângă bara porții lui Greab.

UTA a controlat jocul deși posesia era mai mult a piteștenilor. Arădenii și-au mai creat câteva situații prin Shlyakov pe finalul primei părți, iar Argeșul a avut o ocazie bună în ultimele secunde ale reprizei dar șutul lui Ișfan s-a dus mult peste poartă.

Passaglia a făcut un joc excelent la mijloc, recuperând multe mingi și găsind mereu soluție de pasă la coechipier, Batha și-a pierdut din agresivitate după avertismentul luat în minutul 28, Erico a jucat mai simplu ca de obicei, iar Medjimorec a avut o sarcină grea de a lupta cu puternicul Lupeta, duel câștigat de fundașul Bătrânei Doamne.

În partea secundă, UTA a închis destul de bine spațiile spre poarta lui Iacob. Chiar și așa, FC Argeș putea egala în minutul 57, atunci când Lupeta a trimis mingea în careu, aceasta a ajuns pe piciorul stâng al lui Dumitrașcu, dar acesta a șutat destul de slab și Iacob a respins ciudat, cu fața, în corner.

Elevii lui Prepeliță puteau egala și în minutul 67, atunci când Shlyakov a pasat greșit spre Lupeta, Medjimorec a căzut, atacantul portughez i-a pasta lui Ișfan iar șutul ultimului s-a dus mult pe lângă poartă.

UTA putea închide jocul în minutul 75, atunci când olandezul Ubbink a mai găsit o pasă măiastră pentru Miculescu, „decarul” arădenilor a trimis cu capul spre colțul lung, Greab s-a întins și a respins în față de unde croatul Dangubic a reluat cu pământul, dar peste poartă. Cu siguranță va fi printre ratările etapei. A fost momentul în care Gyuszi Balint a decis să închidă jocul. I-a scos pe Dangubic și pe Ubbink și i-a aruncat în luptă pe Tomozei și Vorobjovas.

Sarcina de a evolua pe postul de mijlocaș dreapta i-a rămas lui Vukcevic, muntenegreanul fiind excelent pe toată durata partidei. Periculos pe fază ofensivă, Vukcevic nu a fost niciodată depășit în duelurile unu la unu pe fază defensivă, Cristian Tănase fiind anihilat complet.

Spre final, Balint a mutat și cu Benga în locul lui Passaglia, iar victoria a venit cumva logic.

Chiar dacă e prematur, să remarcăm că cel puțin pentru moment UTA este lider în Liga 1, poziție pe care nu a mai fost nici măcar interimar de mai bine de patru decenii.

După 9 victorii obținute în sezonul trecut pe terenuri străine, UTA are de data aceasta procentaj sută la sută la jocurile din deplasare. Este un start de campionat bun spre foarte bun, mai ales dacă luăm în calcul și faptul că Iacob ține poarta neperforată de 180 de minute. Este un stil care devine clasic deja, UTA reușind să arate foarte solidă atunci când evoluează pe terenurile adversarelor, dar pe lângă organizarea defensivă, arădenii pun mai mult pericol la poarta adversă decât la jocurile de pe teren propriu.

Dangubic a fost votat jucătorul meciului, croatul arătând mult sânge rece la gol dar și capacitate bună de efort. La unele faze a fost văzut în preajma careului lui Iacob recuperând mingi…

La Arad vine FCSB și este de așteptat ca după această victorie să fie din nou bătaie pe bilete sau abonamente.

FC Argeș – UTA Arad 0-1 (0-0)

Dangubic 4

FC Argeș: Greab – Tofan (74 De Jonghe), Turda, Boldor (64 Pițian), Mușat (74 Viana) – I. Șerban (46 Honciu), Meza Colli – Isfan, Cr. Tănase (64 Ruan), Dumitrașcu – Lupeta. Rezerve: Croitoru – Telcean, Honciu, De Jonghe, Pițian, Teles, Joao Miguel, Moisie, Viana. Antrenor: Mihai Ianovschi

UTA: Fl. Iacob – Vukcevic, Erico, Medjimorec, Shlyakov – Batha, Passaglia (86 Benga) – Antal (68 Roger), Ubbink (75 Tomozei), Miculescu – Dangubic (75 Vorobjovas). Rezerve: Balauru – Baravykas, Tomozei, Bustea, Vorobjovas, Roger, Negoescu, Mar, Benga. Antrenor: Gyuszi Balint

Arbitri: Ionuț Coza (Cernica – Ilfov) – Daniel Mitruți (Craiova), Cosmin Vatamanu (București). Rezervă: George Găman (Craiova).

Observatori: Costin Toma (Piatra Neamț), Marin Petrache (Săbăreni – Giurgiu).