Steaua a câștigat la Stromgodset! Liga Campionilor e tot mai aproape

de Lucian Dănilă | 16 iulie 2014, 10:31 PM | Sport

0

Campioana României, Steaua București, a câștigat partida tur din al doilea tur preliminar al Ligii Campionilor, disputată pe terenul campioanei Norvegiei, Stromgodset. Echipa antrenată de Costel Gâlcă a învins cu 1-0 prin golul marcat de Iancu în minutul 50.

Steaua a început destul de slab meciul din Norvegia, meci disputat pe un teren sintetic. Portarul lituanian Arlauskis a fost eroul primei părți după o intervenție salutară. Unicul gol avea să fie înscrie de Gabi Iancu în minutul 50, cu un lob superb peste Larsen. Gabi Iancu recidivează astfel la un an distanță după „dubla” de la Tbilisi.

Roș-albaștrii putea chiar majora scorul în ultimele minute, dar Vâlceanu, scăpat singur cu Larsen, a încercat lobul peste acesta, însă portarul scandinavilor a ghicit intenția mijlocașului Stelei.

Returul se va disputa peste o săptămâna la București.