marþi, 23 aprilie, 2024

Stan Wawrinka l-a întrecut pe Novak Djokovici și a câștigat US Open

de - | 12 septembrie 2016, 8:45 AM | Sport

0

Elveţianul Stan Wawrinka, 31 de ani, l-a învins pe Novak Djokovici în finala de la US Open după un meci de patru seturi.
    Stanislas Wawrinka a câştigat al treilea Grand Slam al carierei, după ce l-a învins în finala US Open pe Novak Djokovici, scor 6-7, 6-4, 7-5, 6-3. Liderul mondial, care a acuzat o accidentare în setul al patrulea şi a cerut un timeout medical într-un moment delicat, s-a recunoscut învins după un meci de 3 ore şi 57 de minute.

Wawrinka s-a mai impus la Australian Open în 2014 şi la Roland Garros, în 2014. „Îi mulţumesc lui Novak, pentru că datorită lui am ajuns aici, el m-a determinat să îmi împing limitele. Este un mare campion”, a spus Stan the Man la finalul partidei.

Locul trei mondial, Stan Wawrinka pune mâna pe un cec de 3,5 milioane de dolari şi 2000 de puncte ATP.  Cu cele trei Grand Slam-uri, el îl egalează practic pe Andy Murray şi poate fi inclus în elita tenisului, alături de Djokovici, Murray, Nadal şi Federer.

Stan Wawrinka a spus la EuroSport: „Sunt epuizat, am avut probleme fizice amândoi, am luptat extraordinar. Mental şi fizic a fost totul la limită. Chiar dacă am pierdut primul set, eram în meci şi am început să dictez loviturile. În ultimii ani, am început să joc tot mai bine cu jucătorii mari, nu încep bine turneele, dar apoi îmi cresc nivelul, iar când ajung în finală, vin să câştig”.

Elveţianul i-a mai depăşit la US Open pe Fernando Verdasco, Alessandri Giannessi, Daniel Evans, Illya Marchenko, Juan Martin del Potro şi Kei Nishikori. Contra lui Evans, în turul al treilea, Stan Wawrinka a salvat o minge de meci.