duminicã, 28 aprilie, 2024

Sorți nemiloși la futsal. Campioana României, adversara Șimandului în optimile de finală din competiția KO

de Dan Lazăr | 14 ianuarie 2024, 1:16 PM | Recomandările editorilor | Şimand | Sport | Știri Arad

0

Tragerea la sorți pentru stabilirea duelurilor din optimile și sferturile de finală ale Cupei României Fortuna la futsal, ediția 2023-2024 a hotărât ca la Șimand să vină sosească campioana României.

Pe de altă parte, ACS Șoimii Șimand a susținut, sâmbătă, primul meci din 2024, cedând la cinci goluri diferență pe terenul celor de la Sepsi.

SFERTURI DE FINALĂ
    ACS Futsal Ceahlăul Piatra Neamț / CSM Deva – ACS Șoimii Șimand / CS United Galați

Liga 1 Futsal Fortuna a programat sâmbătă, 13 ianuarie, primul meci al etapei a 13-a, care a fost totodată și lovitura de start în noul an în primului eșalon valoric al futsalului românesc. La Sfântu Gheorghe, revelația Sepsi SIC a primit vizita formației Șoimii Șimand. Trupa pregătită de Szabolcs Mánya s-a impus la o diferență de cinci goluri, 7-2 (2-1), dar meciul a fost mult mai echilibrat decât o arată scorul. Tânăra grupare arădeană a dat o replică foarte bună formației gazdă, dar a cedat pe final, când a încasat trei goluri în ultimele patru minute.

Prima repriză a confruntării de la Sfântu Gheorghe a stat sub semnul echilibrului, tabela deblocându-se abia în ultimul minut, când s-au marcat nu mai puțin de trei goluri!

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe – ACS Șoimii Șimand 7-2 (2-1)

Au marcat: Kusztos Szabolcs (19, 20), Bende Bence (25), Veres Botond (26, 37), Mathys Bence (36), Bende Bence (38) / Dumitru Copil (20, 28)