joi, 25 aprilie, 2024

Sorin Mâneran, record pentru un atlet de Cartea Recordurilor!

de Lucian Dănilă | 15 iunie 2014, 5:12 PM | Sport

0

Sorin Mâneran a fost favorit la cursa de Semimaraton de ieri de la Arad și nu a dezamăgit. El chiar a stabilit recordul competiției pentru Arad, câștigând cu timpul de 01:09:21, timp mai bun cu mai mult de un minut decât cel cu care a câștigat aceeași cursă anul trecut: 1:10.34.

Puțini știu însă că arădeanul Sorin Mâneran este într-una din filele Cărții Recordurilor. Sorin, în vârstă de 24 de ani, a intrat în Guiness Book în 7 iulie 2011, atunci când a alergat în 14 zile aproape 3.100 de kilometri, într-o ştafetă formată din 15 atleţi.

Rămas de copil fără părinți, el a crescut mai mult în grija fratelui său Constantin Dinu. talentul de atletism și l-a descoperit tot din copilărie, dar putea renunța la carieră în momentul în care a fost lovit în picior de un cal, perioadă în care se punea problema să nu mai alerge vreodată. „În anul 2005 am participat pentru prima oară la un campionat naţional, pe care am reuşit să-l câştig, la categoria juniori. Au urmat mai apoi ani grei de muncă şi ore lungi de antrenamente. Toate însă s-au concretizat în performanţe”, spune Sorin Mîneran.

A intrat în Guiness Book după ce, împreună cu echipa de ştafetă din care a făcut parte, a alergat la o cursă de 3.096 kilometri, care s-a desfăşurat timp de 14 zile. a fost practic un tur al țării în care s-a alergat non-stop! Sorin a alergat în medie 28-30 de kilometri pe zi, încontinuu.