Sorana Cîrstea, în finala turneului de la Reus. Încă un salt în clasamentul WTA

de - | 6 mai 2023, 7:05 PM | Sport

0

imagine cu rol ilustrativ

Sorana Cîrstea (locul 44 mondial) s-a calificat în finala turneului „WTA 125” de la Reus după ce a învins-o, scor 6-4, 7-5, pe Lauren Davis (a treia favorită a întrecerii), notează Hotnews.

Sorana Cîrstea, salt de nouă locuri în clasamentul WTA după calificarea în finala de la Reus: Se află pe 35
    Cap de serie numărul doi la întrecerea din Catalonia, Cîrstea a întâmpinat unele dificultăți în primul set, unul în care a fost condusă pe rând cu 2-0, 3-1 și 4-2.

Finalul manșei a fost însă unul în care Sorana a dictat ritmul, a câștigat patru gameuri la rând, iar setul i-a revenit cu 6-4.

Davis (56 WTA) a făcut prima breakul și în setul al doilea (la 2-2), dar Sorana a avut puterea să revină și să egaleze la 4.

La 5-4 în favoarea ei, dar pe serviciul adversarei, Sorana a ratat două mingi de meci.

Sportiva noastră a reușit însă să închidă partida în cele din urmă (la a treia tentativă), scor 7-5. Meciul a durat o oră și 40 de minute.