Sorana Cîrstea, eliminată de la Roland Garros de sportiva slovenă Tamara Zidansek

de Lucian Dănilă | 6 iunie 2021, 1:50 PM | Sport

0

(foto: captură video YouTube / BT Sport)

Sorana Cîrstea traversează una dintre cele mai bune perioade ale carierei. Câștigătoare de turneu la Istanbul și finalistă la Strasbourg, Sorana a avut un parcurs foarte bun și la Paris, acolo unde a atins faza optimilor de finală.

După ce a trecut de Konta, cea pe care a învins-o și la US Open, apoi de Trevisan și Kasatkina, Sorana a fost eliminată astăzi de slovenă Tamara Zidansek după un meci încheiat în două seturi, 6-7, 1-6. Sorana a avut o minge de set pe serviciul adversarei la scorul de 6-5 pentru ea, dar Zidansek a salvat-o, a egalat la 6 și apoi s-a impus în tie break cu 7-4. Setul al doilea a fost la discreția slovenei, care a condus cu 5-0 și s-a impus în cele din urmă cu 6-1.

Zidansek o va întâlni în sferturile de finală pe câștigătoarea partidei Vondrousova – Badosa.