marþi, 24 iunie, 2025

Special Arad Logo

    Șoferul uzbek care a ascuns 55 de migranți într-un camion, aceștia fiind la un pas de sufocare, a fost condamnat de Tribunalul Arad la 3 ani de închisoare cu suspendare

    de Ioana Costaș | 24 iunie 2025, 11:37 AM | Știri Arad | Topic special

    0

    Șoferul uzbek care a ascuns 55 de migranți în camionul pe care îl conducea, aceștia fiind la un pas de sufocare, a fost condamnat, săptămâna trecută, de Tribunalul Arad, la 3 ani de închisoare cu suspendare.

    Hotărârea nu este definitivă. Cetățenii străini au fost descoperiți de autoritățile arădene după ce conducătorul unui alt camion, aflat în coloană pe autostradă, așteptând să iasă din țară – prin PTF Nădlac II – a sunat la 112 sesizând faptul că din semiremorca automarfarului aflat în fața sa se aud zgomote.

    Uzbekul a fost arestat preventiv în 14 iunie 2023 , însă la începutul lunii august 2023 a fost pus în libertate, fiind revocată măsura arestului preventiv.

    În soluția de condamnare a cetățeanului uzbek, Eshmurotov Nurbek, din 18 iunie, potrivit rejust.ro, Tribunalul Arad a reținut că „în data de 13.06.2023, în jurul orei 09:25, inculpatul a condus ansamblul rutier înmatriculat în Cehia, format din cap tractor marca Iveco și semiremorcă, aflându-se în coada de automarfare (KM 581) de la ieșirea din România a Punctului de Trecere a Frontierei Nădlac II (situat pe autostrada A1 – Km 584) însă, ca urmare a unei sesizări prin SNUAU 112 formulată de conducătorul unui alt automarfar aflat în coloană, care a auzit zgomote care veneau dinspre compartimentul marfă al semiremorcii, organele de poliţie din cadrul Brigăzii Poliţiei Autostrăzi A1 s-au deplasat la faţa locului şi au procedat la deschiderea compartimentului marfă, respectiv semiremorca frigorifică cu structură și pereți metalici (cu sistemul de răcire oprit), ocazie cu care au fost descoperite 55 de persoane de origine afro-asiatică, care au acuzat probleme respiratorii.

    La fața locului s-au deplasat şi reprezentanți ai Serviciului de Ambulanță Arad, SMURD Nădlac și Detașamentul de Pompieri Arad, constatându-se că persoanele descoperite sunt stabile, conștiente, fiindu-le acordate îngrijiri medicale de specialitate. Cu ocazia controlului, șoferul uzbek a arătat că în interiorul semiremorcii frigorifice se află anvelope, prezentând documente justificative în acest sens, însă în fapt marfa nu exista”.

    Nu a recunoscut fapta

    Migranții din camion au declarat că au locuit la o casă, iar în 12 iunie 2023 au fost ghidaţi de o călăuză, fiind transportați cu mai multe autoturisme până la locația de îmbarcare. În 13 iunie 2023, în jurul orei 02:00, lângă locația în care se aflau aceștia a oprit un autocamion, şoferul acestuia le-a deschis ușile și i-a îmbarcat în compartimentul marfă pe ușile din spate ale semiremorcii, iar după îmbarcare au pornit. După aproximativ 3 ore, autocamionul a început să facă mai multe opriri pe distanțe scurte, iar în jurul orei 08:00, majoritatea migranţilor au acuzat stări de ameţeală şi de leşin, întrucât au rămas fără aer în interiorul semiremorcii, astfel că au început să bată în pereții metalici ai semiremorcii și să ceară ajutor. În jurul orei 09:00, cetăţenii străini au fost descoperiți de către polițiștii arădeni, iar echipajele medicale le-au acordat primul ajutor.

    De asemenea, migranții au declarat că au achitat suma de 3.000 de euro unor călăuze pentru a ajunge ilegal în spaţiul Schengen. Cetăţenii străini – audiaţi în calitate de martori – l-au identificat pe inculpat ca fiind aceeaşi persoană cu cea care le-a deschis uşile şi a ajutat la îmbarcarea lor. Fiind audiat, șoferul camionului nu a recunoscut săvârşirea faptei, declarând că nu avea cunoştinţă de existenţa celor 55 de cetăţeni străini în semiremorcă.

    „Condamnă pe inculpatul Eshmurotov Nurbek, la o pedeapsă de trei ani închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de trafic de migranţi. Dispune suspendarea executării sub supraveghere a pedepsei aplicate inculpatului Eshmurotov Nurbek pe durata unui termen de supraveghere de 3 ani”, a arătat Tribunalul Arad în 18 iunie 2025.

    Pe durata termenului de supraveghere, bărbatul trebuie să respecte unele măsuri de supraveghere, precum: să se prezinte la Serviciul de probaţiune Arad, la datele fixate de acesta; să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile; să comunice schimbarea locului de muncă; să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă.

    De asemnea, instanța a impus cetățeanului uzbek să frecventeze unul sau mai multe programe de reintegrare socială derulate de către Serviciul de Probaţiune de pe lângă Tribunalul Arad sau organizate în alte instituţii, iar pe parcursul termenului de supraveghere trebuie să presteze o muncă neremunerată în folosul comunităţii în cadrul Consiliului Local Pecica sau într-o unitate stabilită de Serviciul de Probaţiune de pe lângă Tribunalul Arad, pe o perioadă de 100 zile.

    De menționat este faptul că șoferul camionului locuiește în Regiunea Samarkand din Uzbekistan, astfel că rămâne de văzut cum își va îndeplini obligațiile prevăzute în hotărârea de condamnare.

    Citește și: 55 de migranți închiși într-un camion pe autostrada Arad-Nădlac, strigăt după ajutor. Echipaje SMURD și ale ambulanței, trimise la fața locului

    Urmărește Special Arad și pe Google News, Twitter, LinkedIn și Instagram!

    Distribuie articolul

    Scrie un comentariu

    0 + 9 =

    Redacția Special Arad își rezervă dreptul de a selecta și a modera comentariile în funcție de relevanța lor față de subiect. Comentariile care nu fac referire la subiectul prezentat nu vor fi aprobate. De asemenea, răspunderea juridică aparține autorului comentariului.