marþi, 23 aprilie, 2024

Simona Halep, victorie zdrobitoare în fața unei foste finaliste la Roland Garros

de Special Arad | 22 aprilie 2021, 8:14 PM | Sport

0

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de categorie WTA 500 de la Stuttgart, după o victorie zdrobitoare, scor 6-1, 6-3, în fața Marketei Vondrousova (20 WTA), finalista de la Roland Garros din 2019, atunci când a pierdut în ultimul act în fața australiencei Ashley Barty.

Exceptând primul game al meciului, câştigat de cehoaică, setul inaugural a fost la discreţia Smonei, 6-1, în doar 26 de minute. Chiar dacă setul secund a fost puţin mai echilibrat, s-a mers cu serviciul până la 4-3, Halep a fost în control în permanenţă şi a închis partida la prima minge de meci, 6-3, după alte 31 de minute, scrie adevarul.ro.

„A fost un meci extraordinar, de fapt îl aşteptam de câteva zile să-l joc. Am fost foarte motivată să simt terenul, să dau totul şi da, a fost un meci mare şi simt că am jucat aproape de cel mai bun tenis al meu. Am fost un pic agitată înainte de meci, pentru că am pierdut în faţa ei de două ori, scurtele ei sunt foarte complicate şi e greu să ajungi la ele, dar azi ştiam la ce să mă aştept, am ştiut cum să joc şi am fost un pic mai agresivă decât în precedentele meciuri. Serviciul mă ajută mult, când îl fac bine, dar nu m-am antrenat prea mult la serviciu, din cauza accidentării la umăr, aşa că am lăsat-o mai moale şi am servit normal. Sunt de sâmbătă aici şi abia am aşteptat acest meci , este extraordinar să fiu din nou aici, organizatorii fac o treabă foarte bună şi este un turneu frumos şi le mulţumesc tuturor celor care organizează turnee în aceste vremuri, grele vremuri. Sunt fericită să fiu din nou la Stuttgart, este al şaptelea an, cred, şi voi reveni de fiecare dată când voi putea”, a spus Simona Halep, la interviul de pe teren, imediat după joc.

Halep va evolua în sferturile de finală cu învingătoarea partidei dintre Belinda Bencic (12 WTA) şi Ekaterina Alexandrova (34 WTA).