Simona Halep, tur de forță la Rogers Cup! A demolat-o pe Venus după maratonul cu Pavlyuchenkova

de Special Arad | 10 august 2018, 7:51 AM | Sport

0

Simona Halep s-a refăcut la timp după maratonul cu Anastasia Pavlyuchenkova și a învins-o fără emoții pe legendara Venus Williams (14 WTA), scor 6-2, 6-2. Ieri dimineață trecea de rusoaică, iar în sesiunea de seară a turneului de la Montreal juca cu Venus.

Numărul 1 mondial a dispus de rusoaică după 3 seturi dramatice în prima parte a zilei la Montreal și a fost fermă: „Sunt un pic moartă, dar sper să mă refac”. Iar maseurii au făcut minuni. Simona a fost fresh în sesiunea de seară, extrem de calculată în fiecare game și a beneficiat și de nenumăratele erori ale lui Venus Williams. Și pentru jucătoarea americană a fost al doilea meci al zilei, în primul trecând chiar de Sorana Cârstea, scrie gsp.ro.

Halep nu i-a dat nicio șansă adversarei în primul set, fiind mult mai eficientă la serviciu. Nu și-a pierdut deloc serva, nu i-a acordat nicio șansă de break lui Venus și a reușit două breakuri pentru un categoric 6-2. Nici setul secund nu a fost diferit, Simona distanțându-se rapid la 3-0. O singură tresărire a avut Williams în fața „tăvălugului” Halep pentru un break care nu a contat deloc.

În final, Simona a reușit să închidă partida la a treia minge de meci, după o prestație perfectă în fața multiplei campioane de Mare Șlem.

Caroline Garcia, adversara Simonei în sferturi, a reușit o mini-surpriză în fața Mariei Sharapova (22 WTA), mai ales dacă ținem cont de nivelul la care rusoaica a jucat în meciul cu Daria Kasatkina (12 WTA). Chiar și așa, numărul 6 WTA a trecut fără emoții, scor 6-3, 6-2, într-un meci controlat autoritar, scrie gsp.ro.