marþi, 23 aprilie, 2024

Simona Halep joacă finala la Roland Garros! A trecut de Pliskova și poate deveni numărul 1 mondial

de Lucian Dănilă | 8 iunie 2017, 9:16 PM | Sport

0

Simona Halep s-a calificat în finala turneului de Grand Slam de la Roland Garros după o semifinală cu sportiva din Cehia, Karolina Pliskova. Românca a câștigat primul set cu 6-4 după ce a făcut diferența cu un break obținut la scorul de 2-1.

În setul al doilea, Simona a slăbit puțin ritmul de joc, iar Pliskova a câștigat setul cu 6-3, un set pe care l-a dominat cu servicii foarte puternice.

Setul al treilea a fost dominat din nou de sportiva din Constanța. A condus cu 4-1, moment în care Pliskova și-a câștigat greu serviciul, Simona având minge de 5-1. A pierdut ghemul, ca apoi Pliskova să reușească break-ul, scorul devenind 4-3 și cehoaica să servească pentru a egala la 4. Românca a reușit însă un ghem senzațional a reușit breakul ca apoi să câștige setul și totodată meciul cu 6-3.

Simona Halep o va întâlni sâmbătă în finală pe letona Jelena Ostapenko, care a trecut cu 7-6, 3-6, 6-3 de Timea Baczinski.

Dacă va câștiga finala, Simona ar intra în premieră în posesia unui trofeu de Grand Slam și ar deveni tot pentru prima dată în carieră numărul 1 mondial.

Simona este la cea de a doua finală la Roland Garros, în 2014 ea fiind învinsă de Maria Sharapova.