sâmbãtã, 27 aprilie, 2024

Simona Halep a pierdut în semifinale la Stuttgart în fața Arynei Sabalenka

de Lucian Dănilă | 24 aprilie 2021, 9:00 PM | Sport

0

Simona Halep (România, 3 WTA) a pierdut semifinala de la Stuttgart cu Aryna Sabalenka (Belarus, 7 WTA), scor 3-6, 2-6 și a ratat astfel șansa să o întâlnească în finală pe Ashleigh Barty (Australia), numărul 1 în ierarhia WTA.

Simona Halep a suferit un eșec usturător, în condițiile în care nu pierduse niciun set pe toată durata turneului până în această fază a turneului. Este cea de-a treia semifinală pierdută în carieră la turneul de categorie WTA 500 de la Stuttgart.

Halep nu a găsit răspuns pentru serviciul foarte puternic al bielorusei. Sabalenka a atacat permanent și a dictat ritmul partidei, adjudecându-și victoria după o oră și 8 minute. Simona va rămâne cu un cec în valoare de 26.130 de dolari după înfrângerea din semifinale.