Simona Halep a câștigat pentru a doua oară turneul de la Montreal! A învins-o din nou pe Sloane Stephens

de Special Arad | 13 august 2018, 8:34 AM | Sport

1

Simona Halep, locul I WTA, a câştigat duminică finala turneului de categorie Premier 5 de la Montreal, învingând-o pe Sloane Stephens (SUA), locul 3 WTA, în trei seturi – 7-6, 3-6, 6-4.

Simona va încasa un cec de 519.480 de dolari şi 900 de puncte WTA, iar învinsa 252.425 de dolari şi 585 de puncte WTA. Pentru româncă este al 18-lea turneu din carieră, al treilea în acest an, al doilea la Montreal.

Cele două jucătoare s-au mai întâlnit de opt ori până în prezent, Halep a câştigat ultimele cinci partide, ultima dată în finala de la Roland Garros, când s-a impus cu 3-6, 6-4, 6-1 şi a obţinut primul ei trofeu de grand slam.