marþi, 23 aprilie, 2024

Simona câștigă în fața Sofiei Kenin, după un meci care a durat două ore și jumătate

de - | 17 ianuarie 2019, 11:38 AM | Sport

0

Victorie pentru Simona Halep în turul doi de la Australian Open, după o partidă de două ore și jumătate. Partida dintre Simona Halep și Sofia Kenin, din turul doi de la Australian Open a fost programată a treia pe Arena Rod Laver, după un meci de pe tabloul feminin (Kuzmova – Svitolina) și unul de pe cel masculin (Wawrinka – Raonic). Aceasta a fost prima întâlnire dintre cele două jucătoare.

Meciul Halep – Kenin era programat să înceapă la ora 5.00, însă a fost amânat până în jurul orei 8.40, după un meci maraton, de peste 4 ore, dintre Wawrinka și Raonic . Canadianul s-a impus în 4 seturi, toate decise la tiebreak, scrie digisport.ro.

Sofia Kenin are parte de un început în forță de 2019. Americanca de 20 de ani a câștigat deja două turnee, unul de simplu și unul de dublu. Ea s-a impus la Hobart, după ce a trecut, pe rând, de Caroline Garcia, Ons Jabeur, Kirsten Flipkens şi Alize Cornet, înainte de finala cu Anna Karolina Schmiedlova.

La Auckland, Kenin a câștigat proba de dublu, jucând alături de Eugenie Bouchard.

Locul pe care se află în prezent (37) este cel mai bun din carieră pentru Kenin, care a încheiat anul trecut pe locul 52 în lume. Finalul lui 2017 o găsea pe poziţia a 113-a în ierarhia WTA.

În acest moment, cele mai mari şanse să-i ia locul Simonei în fruntea clasamentului mondial le au Angelique Kerber, Sloane Stephens, Elina Svitolina, Naomi Osaka şi Petra Kvitova. O listă impresionantă, dar care nu o îngrijorează pe campioana noastră. De altfel, constănţeanca spune că, deocamdată, se concentrează pe recuperarea ritmului de joc, nu pe menţinerea pe locul 1.

„Asta nu mă mai preocupă acum. Am fost pe locul 1 în trei ani, așa că nu mai contează clasamentul. Joc tenis pentru că îmi place, iar provocarea acum e să câștig fiecare meci pe care-l joc. Știu că asta e probabil imposibil, dar încerc să rămân cu acest gând și să dau tot ce pot. Însă pe ce loc sunt nu mă preocupă”, a declarat Halep, la conferinţa de presă care a urmat meciului din primul tur la AO.

Halep va evolua în turul al treilea cu Venus Williams, locul 36 WTA, care a depăşit-o, cu 6-3, 4-6, 6-0, pe franţuzoaica Alize Cornet, locul 46 WTA.

sursa: digi24