Sebiș Extrem Crosscountry 2021, printre picături. O singură clasă a revenit unui arădean

de Dan Lazăr | 19 mai 2021, 7:53 AM | Sebiş | Sport | Știri Arad

0

Campionatul Național de Endurocross a avut programată, duminică, la Sebiș cea de a doua etapă. Asociația Clubul Sportiv Lion Racing Team Sebiș a organizat concursul în ciuda unor condiții meteo vitrege, ploaia însoțind sportivii pe aproape toata durata cursei.

Boțoacă Andrei (CSU Știința București) a fost marele câștigător al Sebiș Extrem Crosscountry 2021 la clasa PRO – Moto. Stroișteanu Bart (Master Bike Cluj), a fost cel mai bun Veteran, iar Anghel Alexandru (ACS Tourmont), cel mai bun Expert. La clasa Hobby s-a impus Cîrstea Florentin Ion (ACS Tourmont).

La clasa ATV-A se impune campionul național en-titre, Bistrian Claudiu Cosmin de la clubul ATH Racing Florești. De la același club, Bîrsilă Raul, a căștigat primul loc la clasa ATV-C.

De la clubul Ditriders Ditrău, câștigător al clasei Quad-A este Lorincz Csaba. Clubul organizator, Lion Racing Team Sebis, a dat câștigătorul clasei Quad-C, Stănilă Valentin Benjamin.

La start au fost peste 100 de sportivi, între care inclusiv patru la clasa Veteranilor pe patru roți. Câștigătorul acestei clase a fost Moldovan Ioan Alin de la clubul ATH Racing Florești.

Această ediție a fost una aniversară pentru clubul Lion Racing Team, notează FRM, această cursă marcând cea de a X-a ediție a competiției arădene.