Se mențin în cursa pentru titlul de vicecampioană. Fotbalistele Aradului au câștigat cu scorul de 3-1 în deplasarea din județul Timiș

de Dan Lazăr | 10 mai 2021, 7:17 AM | Sport | Știri Arad

0

Piroș Security Arad a obținut o nouă victorie în fața celor de la Fortuna Becicherecu Mic, de data aceasta în deplasare. După ce în turul play-off-ului au câștigat cu 3-2, arădencele s-au impus și pe stadionul din Becicherecu Mic, scor 3-1.

Arădencele au condus cu 1-0 la pauză, iar în repriza secundă s-au marcat trei goluri în decurs de doar trei minute. Andreea Balas a dus scorul la 2-0 pentru Piroș în minutul 80, timișorencele au punctat prin Denisa Heisu în minutul 82, iar Melisa Olariu a bifat dubla în minutul 83.

Într-un alt joc, Heniu Prundu Bârgăului și-a trecut în cont a patra victorie consecutivă, după ce a învins-o în deplasare pe Universitatea Galați, scor 3-0. Bistrițencele se mențin astfel pe locul doi în clasament, având același număr de puncte cu Piroș Security Arad, ocupanta poziției a treia.

„U” Olimpia Cluj și-a asigurat un nou titlu de campioană a României cu patru etape înainte de finalul sezonului din Liga 1 Feminin. Clujul se află la al zecelea titlu consecutiv, după cele cucerite între anii 2010 – 2019. În sezonul trecut nu s-a acordat titlul de campioană, din cauza pandemiei de coronavirus, însă la momentul întreruperii competiției, clujencele erau pe primul loc în clasament după 11 etape jucate, cu 31 de puncte.

Fortuna Becicherecu Mic – Piroș Security Arad 1-3
    Au marcat: Denisa Heisu (82) / Melisa Olariu (44, 83), Andreea Balaș (80)

În etapa viitoare (16 mai), echipa din Arad va evolua pe terenul echipei Vasas Femina Odorhei (locul 5).