Schimbare la vârf! Mavros e noul lider la Liga Desavoia (GALERIE)

de Lucian Dănilă | 2 decembrie 2014, 12:19 PM | Sport

0

Liga Desavoia și-a consumat o nouă etapă în acest weekend, una în care s-au întâlnit primele două clasate, Mavros și UTA 73. Campioana din sezonul trecut, Mavros, s-a impus în derby după un meci care a stat sub semnul echilibrului până în ultimele cinci minute.

UTA a pierdut din turație în ultimele etape, unul dintre motive fiind cu siguranță și absența lui Dorel Mutică, accidentat. După înfrângerea drastică din meciul cu AC Luciano, scor 0-6 (!), UTA 73 lupta pentru a se menține pe prima poziție, un egal fiind în avantajul lui Grădinariu și compania. Mavros a jucat la victorie și a condus destul de repede prin reușita lui Iancu. Raoul Burtea a restabilit egalitatea până la pauză, rezultat la care UTA 73 era în continuare pe prima poziție. După pauză a ieșit la rampă Șiclovan. Acesta a marcat pentru 2-1, dar imediat după reușita celor de la Mavros, Ciubăncan a profitat de o breșă în careul advers și a marcat pe sub Huțan pentru 2-2. Mai erau cinci minute și partida se părea că se îndreaptă spre o remiză. Atunci a venit monentul în care fostul portar al echipei UTA din anii 90, Attila Papp, a greșit degajarea și același Șiclovan a marcat pentru 3-2. În minutul 39, Radu Anca avea să închidă tabela în urma unei lovituri de penalitate pentru șase faulturi însumate de UTA 73.

Mavros a câștigat cu 4-2 și s-a instalat lider, cu un punct înaintea celor de la UTA 73 și cu trei puncte în fața celor de la AC Luciano.

Într-un alt meic al zilei de sâmbătă, 5 Colțuri a întrecut la limită, scor 1-0 pe Simco. Gloria Bujac a învins cu 3-1 pe Sistema, după o evoluție de excepție a lui Iosif Gherghel, care a marcat două goluri parcă tras ela indigo, după ce a depășit întreaga apărare adversă. Stoian a marcat pentru 3-0, iar în ultimele minute ale jocului, Radu Mărginean a marcat golul de onoare al Sistemei.

CLASAMENTE

1. Mavros                          15          13          1             1             62-18    40p

2. UTA 73                           15          13          0             2             81-27    39p

3. AC Luciano                    15          12          1             2             72-23    37p

4. Simco                             15          10          1             4             58-30    31p

5. Sistema                          15          8             2             5             43-30    26p

6. Gloria Bujac                  15          8             1             6             61-39    25p

7. Finante Arad                 15          8             0             7             44-48    24p

8. Napoli                            15          7             2             6             48-43    23p

9. Dedeman                       15          7             1             7             65-47    22p

10. 5 Colturi                      15          7             1             7             42-47    22p

11. Ankara Kebab             15          7             0             8             30-52    21p

12. Takata Centuri           15          6             1             8             39-57    19p

13. Royal Caffe                 15          5             0             10          25-45    15p

14. Hai Santana                15          5             0             10          30-87    15p

15. Marti                            15          3             1             11          45-55    10p

16. Bujac Team                 15          3             1             11          34-61    10p

17. Black Warriors           15          3             1             11          48-83    10p

18. AC Metalplast            15          1             4             10          31-66    7p