Scandalul cu Șoșoacă continuă, cu îmbrânceli la Parchet. Soțul ei, Silvestru, a fost pus sub control judiciar





Silvestru Șoșoacă, soțul senatoarei Diana Șoșoacă, a fost plasat sub control judiciar după ce a fost acuzat că ar fi ultragiat un polițist, în cabinetul de avocatură al parlamentarei, informează Știrile ProTV.
Cei doi au fost implicati într-un incident mai puțin obișnuit, cu o echipă de jurnaliști italieni de la televiziunea Rai UNO.
Un interviu despre situația medicală din România s-a transformat, în scurt timp, într-un scandal monstru, cu lovituri, ţipete şi înjurături.
Scandalul a continuat însă și la Parchet, unde mai mulţi simpatizanți ai senatoarei au îmbrâncit jurnaliștii.
Totul a început după ce parlamentara a chemat poliția prin intermediul numărului de urgență 112 după ce s-a certat cu echipa de filmare a unei jurnaliste de la televiziunea italiană Rai 1.
„Pe scurt. S-a intrat peste mine în casă de către o echipă de jurnaliști care se pretau a fi din Italia” – a declarat Șoșoacă unor jurnaliști români.
Senatoarea afirmă că soțul ei a fost lovit de câțiva polițiști, care „l-au imobilizat și l-au dat cu capul de ușă și i-au băgat mâna în gât”, astfel că acesta și-ar fi pierdut cunoștiința «4 sau 5 secunde»”.
Poliția a transmis un comunicat, în care precizează faptul că, în acest caz, au fost întocmite deja două dosare penale.
„În data de 10 decembrie 2021, prin apel 112, o persoană a reclamat că la sediul cabinetului său de avocatură s-a prezentat o echipă a unei televiziuni străine, iar pe fondul întrebărilor adresate, cu privire la realizarea interviului, s-a declanșat un conflict. La fața locului s-au deplasat, de urgență, polițiști din cadrul Secției 4. În cauză au fost întocmite două dosare penale, unul pe rolul Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 1 în care se efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de ultraj, iar cel de al doilea urmează a fi înaintat către Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție, în vederea stabilirii situației de fapt” – se arată în comunicatul poliției.
Soțul Dianei Șoșoacă ar fi agresat pe unul dintre subofițeri, l-ar fi îmbrâncit și i-ar fi pus mâna în gât, motiv pentru care Silvestru Șoșoacă a fost chemat la Parchet să dea explicații și să fie pus sub acuzare.
După ce a fost pus sub acuzare, bărbatul a fost pus și sub control judiciar pentru 60 de zile.
Sursa: stirileprotv.ro
Comentariile portalului
Ce zic eu și ce înțelegi tu🤣 Nu mă mir că nu pricepi. Totuși ne explici spusele idolului tau? Cat de sănătos mâncau aia de (...)
"Ai și dovezi în afara de tiktoace cretine?" Când termini cu testele de la Sibiu, poți începe să citești niște "tiktoace cretine" cu privire la alimentaț (...)
Excelent! O adevărată teză de doctorat pe bune.