Sat din România cu un singur locuitor, cumpărat cu 80.000 de euro





Un sat din România, aflat la granița dintre județele Hunedoara și Alba, a fost cumpărat în întregime de un om de afaceri pentru 80.000 de euro, având un singur locuitor, 12 case părăsite și 300 de hectare de teren.
Este vorba despre satul Roșia, aflat la granița dintre județele Hunedoara și Alba, care a fost cumpărat în întregime de omul de afaceri Emil Părău, la prețul de 80.000 de euro (400.000 de lei), potrivit Gândul, citat de Adevărul.
Satul a fost abandonat în urmă cu mai bine de patru decenii, odată cu dezvoltarea industrială din orașul Orăștie, însă un bărbat în vârstă de 77 de ani a rămas în locul natal.
Emil Părău a achiziționat satul începând cu anul 2003, reușind în 10 ani să devină proprietarul tuturor imobilelor din localitate. Afaceristul a investit sume considerabile în renovarea casei părintești și în dezvoltarea unui proiect de turism eco în zonă.
sursa: Adevărul
Comentariile portalului
== RSPEKT PT ORADEA -- DOTARI DE TOP LA SPIT JUD ORADEA == POATE CITESTE SI EX OSPATARUL CIONCA SI HAITA DE LA CIROZA GALBENA ARAD == BAAA ==ALOCATZI FONDURI PT SPITALUL JUD (...)
Nu le mai legați cătușele în față
Oare nu răspunde și el tot unor comenzi?