miercuri, 1 mai, 2024

România s-a calificat la Euro 2024! Pușcaș și Hagi au marcat golurile calificării

de Lucian Dănilă | 18 noiembrie 2023, 11:57 PM | Sport | Topic special

0

România s-a calificat la Euro 2024 după victoria din această seară, scor 2-1, împotriva Israelului. După ce Zahavi a deschis scorul după doar 83 de secunde de la start, Pușcaș și Hagi au marcat golurile unei calificări după o pauză de opt ani.

România avea două variante din trei pentru a se califica în Germania. Pentru echipa condusă de pe banca tehnică de Edi Iordănescu erau bune atât varianta egalului, cât și a victoriei, dar golul marcat încă din startul jocului de Zahavi a dat emoții mari fanilor echipei „tricolore”.

Naționala țării noastre a revenit bine în joc și Pușcaș a egalat repede, în minutul 10, atunci când a urmărit mingea șutată senzațional în bară de Denis Drăguș, acesta fiind omul primei reprize. Au urmat câteva ocazii foarte bune ale românilor, Denis Drăguș fiind aproape de 2-1 dar mingea șutată de el a izbit bara.

După pauză, „tricolorii” nu au intrat cu gândul la egal și au continuat să atace poarta lui Glazer. După o ratare uriașă a lui Răzvan Marin, Ianis Hagi avea să marcheze golul care s-a dovedit al victoriei și al calificării cu un șut cu stângul din careu. Era minutul 63 și România era la jumătate de oră de calificare. Israelul a dominat teritorial, dar apărarea în care au excelat în a doua repriză Rațiu, Drăgușin și Burcă a ținut piept lui Zahavi, Gloukh sau Turgeman. Putea fi chiar 3-1 pentru români, dar Mihăilă ne-a oferit ratarea preliminariilor după acțiunea excelentă a lui Răzvan Marin.

În finalul partidei, Mihăilă avea să fie eliminat după un fault dur la Turgeman și România a jucat aproximativ zece minute în inferioritate numerică.

Fluierul final a găsit-o pe România cu biletele pentru turneul final al Euro 2024 în buzunar, o calificare care vine după o pauză de opt ani.

În ultimul meci din grupă, marți la București, România și Elveția vor juca o adevărată finală pentru primul loc după ce ambele echipe s-au calificat.

Israel – România 1-2 (1-1)

Zahavi 2 / Pușcaș 10, Ianis Hagi 63

ISRAEL: Glazer – Dasa (62 Kanichowsky), Vitor, Goldberg, Revivo (77 Baribo) – Peretz, Lavi (62 Abu Fani), Gloukh – Turgeman, Zahavi, Khalaili (77 Gorno)

Rezerve: Da. Peretz, Jarafi – Shlomo, Baribo, Safuri, Gorno, Kanichowsky, Abo Fany, Kinda, Cohen, D. Glazer, Davidzada

Selecționer: Alon Hazan

ROMÂNIA: H. Moldovan – Rațiu, Burcă, Drăgușin, Bancu – Răzvan Marin (87 Cicâldău), Screciu (76 Marius Marin) – Hagi (65 Coman), Stanciu (cpt. – 87 Rus), Drăguș (65 Mihăilă) – Pușcaș

Rezerve: Niță, I. Radu – Rus, M. Marin, Alibec, Cicâldău, Mihăilă, Coman, Olaru, Moruțan, Mogoș, Dumitrescu

Selecționer: Edi Iordănescu