duminicã, 5 mai, 2024

România s-a calificat în finala Campionatelor Europene de tenis de masă!

de - | 16 septembrie 2023, 5:41 PM | Sport

0

Echipa României de tenis de masă s-a calificat azi în finala Campionatului European. Ultimul act are loc duminică, de la ora 15:00. Adversara va fi Germania sau Portugalia, scrie gsp.ro.

Echipa României s-a clasat pe locul 2 la Europenele din 2021 iar acum are șansa ca duminică să își îndeplinească obiectivul: câștigarea turneului și calificarea la Jocurile Olimpice.

Azi, România s-a impus în fața Franței, 3-1, și și-a asigurat locul în finală. Disputa a început cu victoria lui Bernadette Szocz, dar Elizabeta Samara a fost învinsă în a doua partidă. Ulterior, Adina Diaconu și Bernadette Szocs au adus punctele decisive și calificarea.