vineri, 4 iulie, 2025

Special Arad Logo

    Răzvan Ionilă a murit la doar 43 de ani! A fost rezervă în celebrul meci Poli AEK – UTA 3-4

    de - | 6 martie 2025, 5:21 PM | Sport

    1

    Răzvan Ionilă, fostul fundaș al echipei Poli AEK Timișoara, s-a stins din viață la doar 43 de ani. Fotbalistul născut la Craiova și stabilit la Timișoara a fost rezervă în celebra partidă Poli AEK – UTA 3-4 din toamna anului 2002, informează liga2.prosport.ro.

    A jucat la Poli AEK în perioada 2002-2004, fiind clubul la care a debutat în Liga 1. Sfârșitul i s-a tras tot în urma unui meci de fotbal, un meci disputat anul trecut, în toamnă, în Liga a 6-a. Deși era cunoscut cu probleme cardiace, a intrat să joace la un meci din Liga a 6-a a județului Timiș între echipele Srbianca Moșnița Veche și Gruppo Select. A intrat la pauză și după aproximativ 15 minute a suferit un stop cardio-respirator.

    Cum la meciurile din Liga a 6-a nu este obligatorie prezența ambulanței, la teren era prezent doar medicul. Astfel, fără defibrilator, Răzvan Ionilă a stat în stop cardio-respirator aproximativ o oră, după care, la sosirea ambulanței, inima sa a reînceput să bată.

    Nu și-a mai revenit niciodată de atunci. Starea sa medicală a fost precară de la acel moment și până astăzi, în ziua în care inima sa a încetat să bată definitiv.

    A fost internat la un spital din Timișoara, apoi în Turcia, acolo unde a și murit…

    Răzvan Ionilă a evoliat în cariera sa la cluburi ca Poli AEK, Brăila, Petrolul Ploiești, ALRO Slatina, Dunărea Galați, Fortuna Covaci, Dumbrăvița sau Flacăra Făget, se arată pe liga2.prosport.ro.

    A activat apoi și ca antrenor la grupări ca Flacăra Făget, Comprest GIM, Nuova Mama Mia Becicherecu Mic, Poli Timișoara (secund), Galaxy Timișoara sau FC Srbianca Moșnița Veche.

    ionila 1

    Foto: Răzvan Ionilă este al cincilea de la stânga la dreapta – sursa: Octavian Stăncioiu

    „Odihnește-te în pace, Răzvan!

    Cu inimile frânte și un profund regret, vă anunțăm că, după o luptă grea și curajoasă, colegul și prietenul nostru drag, Răzvan, a plecat dintre noi.

    A fost un suflet puternic, un luptător care nu a renunțat nicio clipă, iar noi toți am sperat și ne-am unit pentru a-l ajuta să-și reia viața. Din păcate, destinul a avut alt plan pentru el…

    Gândurile și rugăciunile noastre se îndreaptă acum către familia lui, care trece printr-o durere de neimaginat. Suntem alături de ei și de toți cei care l-au cunoscut și iubit.

    Drum lin către lumină, Răzvan! Nu te vom uita niciodată!”, a transmis Galaxy Timișoara.

    „Familia alb-violetă își pleacă astăzi capul în doliu pentru Răzvan Ionilă, fostul jucător al lui Poli AEK și antrenor secund la clubul nostru, care ne-a părăsit prematur, la doar 43 de ani.

    Născut la Craiova, Ionilă a debutat în prima ligă la Poli AEK, evoluând pentru club în perioada 2002-2004, într-un moment al renaşterii pentru fotbalul timişorean. A mai jucat la Petrolul Ploieşti, Alro Slatina şi Fortuna Covaci, printre altele, înainte de a pune punct carierei de jucător profesionist în 2013.

    Ulterior, ca antrenor, a revenit în Timişoara, unde şi-a lăsat amprenta asupra tinerilor sportivi și a comunității alb-violete. I s-a alăturat lui Silviu Bălace la academia Galaxy Timisoara şi tot alături de acesta a fost secund la Poli între 2019 şi 2021.

    Răzvan a fost un om deschis, un suflet generos și un pedagog excelent. A pus mereu pasiune în ceea ce a făcut și a iubit acest sport.
    Gândurile noastre se îndreaptă către familia și prietenii săi în aceste momente grele.
    Odihnească-se în pace”, a publicat ACS Poli Timișoara pe pagina sa de Facebook.

    Urmărește Special Arad și pe Google News, Twitter, LinkedIn și Instagram!

    Distribuie articolul

    Comentarii

    1. Am fost la meciul de pe Electrica sambata si nu am vazut sa tina macar un minut de reculegere ptr fost jucator si antrenor de la Poli?!! Doar suporterii au evocat o parte a celor plecati in ultims perioada din acesta lume printr _un simplu bener?! Pacat, mare pacat, odihneasca _se in pace si sincere condoleante familiei!

      0 voturi
      +1
      -1

    Scrie un comentariu

    7 + 8 =

    Redacția Special Arad își rezervă dreptul de a selecta și a modera comentariile în funcție de relevanța lor față de subiect. Comentariile care nu fac referire la subiectul prezentat nu vor fi aprobate. De asemenea, răspunderea juridică aparține autorului comentariului.