duminicã, 19 mai, 2024

Rasism în fotbalul românesc! Fostul utist Diarra a fost jignit de fanii Pandurilor

de Lucian Dănilă | 6 martie 2015, 10:23 PM | Sport

0

Scene reprobabile pe arena de fotbal din Târgu Jiu la meciul din Liga a 3-a dintre echipele Pandurii II și Millenium Giarmata. Abdoulaye Diarra, fost junior al echipei Inter Milano și fost component al formației UTA Arad, acum la Giarmata, a fost jignit de fanii echipei din Târgu Jiu.

Pandurii II a câștigat cu scorul de 4-1, după ce Giarmata a deschis scorul în prima parte. Scenele referitoare la rasism s-au petrecut după minutul 60. Cel care povestește ceea ce s-a întâmplat este chiar Diarra, „Dia” cum este cunoscut iubitorilor acestui sport în Arad. El a fost eliminat în minutul 77 al partidei pentru că a ripostat la jigniri, scorul fiind 2-1 în acel moment. S-a încheiat 4-1…

„Sunt încă șocat. În a doua repriză, un grup de aproximativ 40 de suporteri ai formației din Târgu Jiu au început să mă jignească. Strigau băi negrule, șobolanule, făceau uuuh, uuuh, precum fac maimuțele. Știu că nu trebuia să ripostez. Trebuia să fiu calm dar nu am mai rezistat. Arbitrul m-a eliminat deși i-am explicat de ce am făcut gestul acela. Cred că el nu a auzit ceea ce îmi strigau fanii echipei gazdă. Acum nu am decât să aștept să îmi expire suspendarea după care să fiu pregătit să joc cât mai bine”, spune Diarra.

Fostul jucător al lui Inter spune că este pentru prima dată când i se întâmplă astfel de lucruri în România, țară în care este căsătorit (n.r. cu Maria Cristina) și în care s-a stabilit de mai bine de patru ani. El a mai jucat la UTA și FC Bihor. „Mi s-a mai întâmplat în Italia așa ceva, dar nu am luat în considerare acele lucruri atunci”, încheie fotbalistul.

Golul celor de la Millenium Giarmata a fost marcat chiar de Diarra în minutul 18.