duminicã, 5 mai, 2024

Rareș Pop: „Încerc să dau pe teren tot ce am mai bun, indiferent cât joc”

de Lucian Dănilă | 24 noiembrie 2023, 8:35 AM | Sport

0

Rareș Pop a revenit la Arad după ce a fost împreună cu selecționata U19 a României la turneul de la Marbella, din Spania, acolo unde a fost decisiv la victoria împotriva Mexicului, dar a și suferit două înfrângeri grele, mai ales cu Anglia, dar și cu Japonia. „Încerc să dau pe teren tot ce am mai bun, indiferent cât joc”, spune fotbalistul arădean.

Fotbalistul în vârstă de 18 ani al Bătrânei Doamne a dat o pasă de gol la meciul pe care România l-a câștigat cu 2-1 în fața Mexicului. Cifrele l-au ajutat și la partida cu Oțelul, pierdută de UTA cu 2-4, meci în care Rareș a intrat în ultimele 15 minute, a obținut un penalty pe care tot el l-a transformat. El a comentat înfrângerea cu Oțelul și a făcut apoi o paralelă la ceea ce se așteaptă de la jocul de sâmbătă cu CFR Cluj.

„E mai bine să vină acum astfel de meciuri cum a fost cel cu Oțelul, când încă mai putem repara ceva, decât să vină spre sfârșitul campionatului. Cred că echipa noastră nu se aștepta la o abordare atât de agresivă și directă a celor de la Oțelul și în minutul 5 era deja 2-0 pe tabela de marcaj.

Cel mai probabil și CFR-ul va aborda la fel meciul cu noi, având în vedere faptul că joacă acasă și trebuie cumva să își ia publicul în spate. E un meci foarte important, cu fosta campioană a României, o deplasare din care sperăm să venim acasă cu punct sau puncte. Am fost coleg la echipa națională cu mai mulți fotbaliști care sunt acum la CFR Cluj, Luca Mihai, Matei Ilie și Răzvan Sava, va fi o întâlnire normală, un meci normal, mai sunt astfel de întâlniri și cu alte echipe din care am colegi la loturile naționale”, spune Rareș Pop.

Apoi a vorbit și despre experiența de la lotul național U19. „Evident, pasa de gol cu Mexicul mi-a dat un boost de moral. Orice realizare pozitivă a unui jucător îi conferă o atitudine mult mai bună și un moral la fel de bun, important este că am ajutat echipa și că am reușit să învingem într-un final Mexicul”, a continuat Pop.

Spre deosebire de sezonul trecut, Rareș a fost foarte rar folosit titular în ultima perioadă. Ultimul său meci în care a început în primul unsprezece a fost cel cu Rapid, partidă în care a și reușit să marcheze.

„E un moment ca oricare altul, încerc să dau pe teren tot ce am mai bun, indiferent de numărul de minute pe care îl joc. Până la urmă e decizia domnului antrenor. Nu am lipsit mult de la antrenamente ca să merg la școală. De fiecare dată când am lipsit ori mi-a dat domnul antrenor liber, ori pur și simplu nu am putut să vin, dar nu am lipsit mult”, a încheiat Rareș Pop.

Meciul CFR Cluj – UTA se joacă mâine, de la ora 20:30, pe arena din Gruia.