sâmbãtã, 20 aprilie, 2024

Rapidiștii lui Mutu s-au înecat la mal! Sepsi vs. Botoșani, barajul pentru Conference League

de Lucian Dănilă | 16 mai 2022, 10:33 PM | Sport

0

Surpriză mare în această seară în play-out-ul Ligii 1. Rapidiștii lui Adrian Mutu, care au pornit ca din tun acest play-out cu cinci victorii consecutive, s-au înecat la mal și au pierdut, scor 2-3, pe terenul echipei CS Mioveni.

În urma acestui rezultat, Rapid a căzut pe locul 9 (locul 3 al play-out-ului), ratând astfel prezența la jocul de baraj pentru Conference League. A fost un meci foarte spectaculos. După ce Sanoh a deschis scorul în prima parte, Rapid a egalat prin Alex Ioniță în minutul 59. La doar un minut distanță, Oancea a marcat pentru echipa gazdă care lua conducerea cu 2-1. În minutul al treilea al prelungirilor, Marzouk a marcat pentru 2-2, dar după numai un minuta, fostul atacant al echipei UTA, Albert Voinea, a marcat golul izbăvitor pentru Mioveni!

Rapid este la al treilea meci consecutiv fără victorie. După remiza de la Chindia, scor 0-0, în ultimele două partide a fost învinsă cu același scor, 3-2, de FC U Craiova și CS Mioveni.

Astfel, barajul se va disputa între Sepsi Sfântu Gheorghe și FC Botoșani, un baraj într-o singură manșă care se va disputa pe terenul celor de la Sepsi.

Meciul dintre FC U Craiova și Sepsi a fost întrerupt din cauza scandărilor xenofobe. Sepsi s-a impus cu scorul de 5-0 pe arena din Bănie.

FC Botoșani a învins cu 4-0 pe terenul celor de la Academica Clinceni.