Update 2Dublu K! El Ketbi și Keleti au câștigat la Raliul Aradului! Tempestini, aut!

de Lucian Dănilă | 9 mai 2014, 7:16 PM | Recomandările editorilor | Sport

0

Raliul Aradului 2014 și-a consumat deja prima probă specială. Ea s-a desfășurat în pădurea din raza localității Frumușeni, de unde piloții au plecat spre Șiștarovăț, apoi Lalașinț și Chesinț. Primul care a plecat în concurs a fost chiar Rashid al Ketbi, pilotul echipei Skydive din Dubai.

Fără a avea la îndemână rezultatele oficiale, arabul a părut a fi cel mai rapid dintre piloți, printre ei remarcându-i și pe Delecourt sau Porcișteanu.

În această seară, de la ora 20.30, în centrul Aradului are loc Super Speciala care se va desfășura pe un traseu care pornește din fața Primăriei și continuă prin parcarea din zona Bisericii Lutherane.

UPDATE:

Super Speciala a încheiat prima zi de întreceri din cadrul ediției 2014 a Raliului Aradului. Simone Tempestini jr. a fost surpriza zilei, el având după prima zi un avans de 42,6 secunde în fața celui de-al doilea clasat, Dan Gârtofan. Pe locul al treilea este campionul național din 2005, Bogdan Marișca, care este la 51,5 secunde de lider.

Simone Tempestini a câștigat și Super Speciala, parcurgând cei 2 km în 1 minut și 56 de secunde. El a fost urmat de Sebi Barbu și Bogdan Marișca, iar Dan Gârtofan a fost al patrulea.

Rareș Tomiță este primul la Clasa 3, în timp ce Adrian Raspopa conduce în clasamentul mașinilor cu două roți motrice, Rashid Al-Ketbi, Sebastian Barbu și Janos Puskadi sunt pe podiumul provizoriu al European Rally Trophy, scrie cnr.ro.

La Super Specială, unul dintre forlighteri a fost Gheorghe Falcă, care a condus o mașină Subaru, copilotul său fiind Valentin Hard.

Surpriza neplăcută a zilei a fost abandonul campionului din ultimii doi ani, Francois Delecour, care a făcut echipă cu Dominique Savignoni. Acestora le-a cedat mașina în proba specială a patra.

UPDATE 2:

Arabul Rashid El Ketbi, pilotul venit de la Dubai, a câștigat etapa de la Arad contând pentru FIA European Rally Trophy. Etapa din Campionatul Național De Raliuri Dunlop i-a revenit lui lui Edwin Keleti.

El Ketbi și Karina Hepperle s-au impus în etapa europeană de la Arad. Ei au fost la mare luptă cu Sebastian Barbu – Sergiu Itu, dar s-au impus în fața acestora la 17,2 secunde. janos Puskadi – Barna Godor au ocupat poziția a treia în acest concurs.

Problemele au apărut la competiția internă. Edwin keleti a câștigat competiția, urmat la 12,3 secunde de Dan Gârtofan. Acesta însă a fost penalizat cu 10 secunde pentru anticiparea startului la PS 6 și a căzut tocmai pe poziția a patra. Dacă ar fi încheiat al doilea devenea lider în clasamentul general, acolo unde a rămas în frunte Francois Delecour! Francezul rămâne liderul clasamentului general al CNRD după două etape, cu 30 de puncte, și este urmat de Edwin Keleti la 0,4 puncte.

Keleti a câștigat în premieră o etapă de raliu în Campionatul Național. Bogdan Marișca a venit al doilea după penalizarea lui Gârtofan.

Simone Tempestini a abandonat!

Liderul după ziua de ieri, Simone Tempestini a făcut pană pe PS7, a terminat la 1:37.0 de câștigătorul probei, Edwin Keleti, și a căzut pâna pe poziția a șasea a clasamentului general. Mai mult, el a fost nevoit sa abandoneze înaintea startului pe ultima probă din cauza defectării pompei de ulei.