sâmbãtã, 11 mai, 2024

Premieră pentru Arad: Denise Bejan a câștigat titlul național la tetratlon!

de Lucian Dănilă | 13 iunie 2022, 8:50 AM | Recomandările editorilor | Sport

0

Craiova a devenit o adevărată capitală a atletismului românesc după construcția celei mai moderne arene de atletism din țară. În acest weekend a avut loc acolo Campionatul Național de atletism în aer liber pentru copii 1 și 2, competiție la care au participat mai mult de o mie de copii.

Aradul a fost și el reprezentat și chiar s-a întors cu două medalii. Performera a fost Denise Bejan, sportiva despre care am scris recent că a câștigat ultimele cinci concursuri la care a participat, indiferent că a fost pe distanțe scurte, că a fost semifond sau sărituri.

Denise, antrenată de Olivia Broșovszki și legitimată la CS Universitatea, a luat startul la concursul de tetratlon, concurs pe care avea să-l câștige în premieră pentru Arad. Cea mai bună performanță de până acum îi aparținea chiar Oliviei Broșovszki (Măcinic), care, cu ani în urmă, a câștigat medalia de bronz.

Sportiva arădeană a câștigat medalia de aur cu următoarele rezultate: 8,85 secunde în proba de 60 de metri, 1,44 minute în proba de 600 de metri, 5,52 metri la săritura în lungime și 43,60 metri la aruncarea mingii de oină.

Medalie a câștigat și Ovidiu Bălan (CSȘ Gloria). Arădeanul pregătit de Zoltan Szabo a cucerit argintul în proba de aruncare a ciocanului, cu un rezultat de 38,90 metri, care reprezintă un nou record personal.