vineri, 29 martie, 2024

Prea mici pentru liderul „B”-ului: HC Beldiman Arad vs. CSM Oradea 27-42

de Dan Lazăr | 29 noiembrie 2019, 7:49 AM | Sport

0

Puțini curioși au trecut, joi după-amiază, pragul Polivalentei, pentru jocul din Seria D a ligii secunde de handbal masculin dintre HC Beldiman Arad și CSM Oradea. Vreme de aproape 25 de minute, gazdele au ținut aproape de liderul seriei, scor 11-12, însă până la pauză bihorenii s-au desprins la 11-16, pentru ca actul secund să fie la discreția acestora, tabela arătând 27-42.

Yashan, golgeterul arădenilor

Golurile echipei pregătite de George Beldiman au fost reușite de: Yashan 10, Ivanov 7, Jederan 4, Butica 2, Ursu 2, Dorobanțu 1 și Hryn 1. De partea cealaltă, pentru CSM Oradea, cei mai prolifici handbaliști au fost: Oargă 9, Mateaș 7, Szabo 7 și Costea 6 goluri.

Deplasare în Gorj

În runda a XIII-a, duminică, 8 decembrie, arădenii (locul 6, cu 4 puncte, în ierarhia cu 7 poziții a seriei) se vor deplasa la Tg. Jiu, în timp ce bihorenii (lideri, cu 28 de puncte) primesc vizita grupării clasate pe locul secund, CS Universitatea Craiova.

Urmează juniorii III

Vineri se desfășoară, tot la Sala Sporturilor „Victoria” meciul: HC Beldiman vs. CS Giroc (CN de juniori III – Seria H), începând cu ora 16.30.
    La nivelul juniorilor I, HC Beldiman a trecut de LPS Tg. Jiu, scor 25-21 (10-10).