Virgiliu Postolachi, cel mai bun jucător de la UTA în urma voturilor de pe Special Arad!

de Lucian Dănilă | 2 iulie 2023, 9:27 PM | Sport

0

Virgiliu Postolachi a fost votat cel mai bun jucător al echipei UTA în sezonul 2022-2023 în urma sondajului de pe portalul nostru, specialarad.ro.

Atacantul care evoluează pentru echipa națională a Moldovei, jucător care a evoluat în a doua repriză și în victoria istorică contra Poloniei lui Lewandovski, scor 3-2, a fost votat de 382 de ori și a câștigat în fața celui mai îndrăgit jucător din echipă, arădeanul de doar 18 ani Rareș Pop.

Postolachi a marcat zece goluri pentru UTA în sezonul regulat și în play-out, dar el a reușit două goluri și la meciul de baraj cu Gloria Buzău. De asemenea, Virgiliu a fost cel care a înscris și în meciul din Cupa României cu FC U Craiova, golul calificării în semifinalele competiției, asta după ce tot el a semnat golul egalizator din partida din Cupa României cu FCSB, la acel 2-2 de la Arad.

Avem și acum gustul amar al anulării golului din semifinalele Cupei României cu Universitatea Cluj, atunci când Horia Mladinovici a anulat reușita moldoveanului la sugestia lui Istvan Kovacs.

Rareș Pop, jucătorul cu cel mai mare salt valoric al echipei arădene, a fost pe locul secund în acest sondaj, cu 212 voturi, iar pe locul al patrulea s-a situat căpitanul Alexandru Benga cu 113 voturi.

Surprinzător sau nu, dacă ne gândim și la votul dat pe pagina oficială a clubului UTA. În Top 5 și-au făcut loc Salvatore Marrone și Joseph Godwin, jucători care împreună au evoluat 90 de minute pentru gruparea arădeană în întreg sezonul…