Portugalia a câștigat Euro 2016! Eder a dat lovitura fatală Franței

de Special Arad | 11 iulie 2016, 1:23 AM | Sport

0

Naţionala Portugaliei a câştigat, duminică seară, scor 1-0, după prelungiri, în meciul jucat cu prima reprezentativă a Franţei, disputată pe Stade de France din Paris, iar selecţionata antrenată de Fernando Santos a obţinut primul titlu european din istorie.

Primele 90 de minute au fost foarte tacticizate, ambele echipe anihilându-se reciproc. Franţa a avut ocaziile mai mari, prin Griezmann sau Giroud, dar portarul Rui Patricio s-a opus de fiecare dată. Eder a marcat golul decisiv pentru Portugalia, în minutul 109, cu un şut puternic de la distanţă, care l-a surprins pe Hugo Lloris.

Cristiano Ronaldo a părăsit terenul accidentat în minutul 24, după ce a fost lovit la genunchi de Payet în minutul 9.

Portugalia: Rui Patricio – Cedric, Pepe, Fonte, Rafa Guerreiro – William Carvalho – Renato Sanches (Eder 79), Joao Mario, Adrien Silva (Joao Moutinho 66) – Ronaldo (Quaresma 25), Nani. Selecţioner: Fernando Santos.

Franţa: Lloris – Sagna, Umtiti, Koscielny, Evra – Matuidi, Pogba, Sissoko (Martial 110′) – Payet (Coman 58), Giroud (Gignac 78), Griezmann. Selecţioner: Didier Deschamps.

Cartonaşe galbene: Cedric 34′, Joao Mario 62′, Guerreiro 95′, Carvalho 98′, Rui Patricio 120+2′ / Umtiti 80′, Matuidi 97′, Koscielny 107′, Pogba 115′.

Arbitri: Mark Clattenburg, Simon Beck, Jake Collin; adiţionali: Anthony Taylor, Andre Marriner (toţi din Anglia), rezervă: Viktor Kassai (Ungaria).

Observatori: Hugh Dallas (Scoţia), Roland Ospelt (Liechtenstein).

Stadion: Stade de France, Paris.

SURSA: MEDIAFAX