Pop a pus „cireașa pe tort” și UTA a trecut de Ripensia pe „plita” sintetică de pe Motorul (Foto)

de Lucian Dănilă | 25 august 2018, 4:18 PM | Sport | Topic special

0

Căldură mare… La nivelul gazonului sintetic de pe Motorul, „îmbibat” cu granule de cauciuc negru și încins, numărul gradelor este simțitor mai mare decât ceea ce simțim în tribune. Fotbaliștii Bătrânei Doamne par a se fi obișnuit tot mai tare cu astfel de condiții și au bifat a doua victorie din două meciuri în „groapa” din Aradul Nou. E ca o plită încinsă gazonul de pe Motorul, dar e regulamentar și… altul nu avem.

Nu a fost deloc un joc simplu. Ripensia s-a dovedit un adversar greu pentru UTA și în prima repriză chiar s-a jucat care pe care. Timișorenii puteau avea și un penalty după o infracțiune a lui Samba Benga, dar l-au primit pe al doilea care a fost puțin… dubios. UTA a deschis scorul chiar prin Benga, după o centrare a lui Enescu și o ieșire greșită a juniorului Ștefan Dobre, un portar de numai 17 ani. Era 1-0 în minutul 34 și UTA părea în grafic.

Doar până în minutul 43, atunci când Petra a degajat o minge din careu, dar în traiectoria sa, după ce a atins mingea, jucătorul arădenilor l-a lovit și pe Dumiter. S-a dictat penalty, iar Călin Toma a egalat la 1.

Benga avea să-și salveze echipa două minute mai târziu, atunci când a respins peste poartă mingea trimisă din „foarfecă” de Bădăuță.

După pauză Ripensia avea să cadă la fel cum a făcut și în etapa precedentă la meciul cu ACS Poli. UTA a dominat tot mai mult, și-a creat câteva situații de gol la poarta lui Dobre, dar niciuna foarte clară. Golul izbăvitor avea să vină în minutul 80, atunci când Alex Pop a primit o minge în careu de la Enescu, l-a depășit pe Căli Toma și din cădere a trimis pe lângă portarul Ripensiei pentru 2-1, scor cu care avea să se încheie partida.

UTA este pe locul 8, cu 7 puncte, la doar 3 puncte distanță de liderul Chindia.

IMG 2712 1

UTA ARAD – RIPENSIA TIMIŞOARA    2-1 (1-1)

Stadion: Motorul (Arad); Spectatori: 1.200

Arbitru: Rareş George Vidican (Satu Mare); Asistenţi: Doru Claudiu Lucaciu (Cluj-Napoca) şi Ovidiu Timar (Marghita).

UTA: Rob. Bodea – Cr. Costin, Al. Manea, S. Benga, Copaci – Coulibaly, Andr. Enescu – Stahl (64 Al. Pop), Petra (46 Oprea), Vădrariu (46 Janos) – Cip. Rus

Rezerve: Orlic – R. Iuga, Al. Pop, D. Popa, D. Dan, Jaos, L. Oprea

Antrenor: Ionuţ Popa

Ripensia: Şt. Dobre – Ad. Popa, Bg. Străuţ, M. Toma, C. Toma – Zaluschi (65 Anghelina), Stoi – Monea, Ad. Ungureanu, Dumiter – Bădăuţă (77 Cluci)

Rezerve: G. Păduraru – Vlădia, Anghelina, Apro, Burdeţ, Bărîcă, Cluci

Antrenor: Ciprian Urican