Polițiștii rutieri și reprezentanții RAR au „împărțit” și astăzi zeci de amenzi





Comunicat. Astăzi, 26.02.2020, între orele 12:30 – 14:30, polițiștii din cadrul Serviciului și Biroului Rutier au organizat o acțiune pe raza de competență a municipiului Arad, pe linia impunerii unui climat de ordine și siguranță rutieră, depistarea și sancționarea conducătorilor auto care nu respectă regimul legal de viteză/ neacordarea priorității pietonilor/ nerespectarea culorii roșii a semaforului electric în principal, iar în subsidiar, alte încălcări ale legislației rutiere.
Astfel, au fost aplicate 103 sancțiuni contravenționale șoferilor din Arad, în valoare de 30.525 de lei, și anume:
– 27 de amenzi pentru nerespectarea vitezei legale;
– 15 sancțiuni pentru neutilizarea centurii de siguranță;
– 2 amenzi pentru utilizarea telefonului mobil;
– 3 sancțiuni contravenționale aplicate pietonilor;
– 3 sancțiuni contravenționale pentru bicicliști;
– 10 amenzi pentru opriri/staționări neregulamentare;
– 11 amenzi pentru defecțiuni tehnice;
– 1 sancțiune contravențională la Lg 132/2017 (lipsa RCA);
– 31 de sancțiuni contravenționale pentru alte abateri.
De asemenea, polițiștii au reținut 5 permise de conducere: 1 pentru depășire, 1 pentru semafor, 1 pentru preschimbare și două pentru neacordarea de prioritate pietonilor. Au fost retrase 8 certificate de înmatriculare.
Acțiunea s-a desfășurat în colaborare cu reprezentanți ai R.A.R.
Comentariile portalului
Azi am trecut pe la punctul de la Teatru unde era inchis.
Bravo Jegusor, fix artificiile si dosirea averilor voastre sunt prioritatile Romaniei! M00ie lacheul Valea si celor ce l-ati votat pe holimpicul de garsoniera!
Cine-i prostu' dat afara din strana??? Gigiiiií.