duminicã, 19 iulie, 2026

Special Arad Logo

    Vineri se pune piatra de temelie pentru construcția centrului de prevenire a adicțiilor din Vladimirescu

    de Raluca Medeleanu | 5 noiembrie 2025, 9:08 AM | Știri Arad

    0

    Arhiepiscopia Aradului anunță că, vineri, 7 noiembrie 2025, la ora 13.00, va fi pusă piatra de temelie a unui nou centru dedicat prevenirii și tratării adicțiilor, în Vladimirescu. Proiectul poartă numele „Sfântul Ilarion Felea” și are ca scop sprijinirea persoanelor afectate de diverse forme de adicție, precum și a familiilor acestora.

    Viitorul centru va oferi consiliere psihologică și sprijin emoțional pentru persoanele dependente, programe educaționale și de reintegrare socială, activități de sprijin pentru membrii familiilor celor afectați, inițiative de promovare a unui stil de viață echilibrat și responsabil

    Prin deschiderea acestui centru, Arhiepiscopia își propune să răspundă unei probleme tot mai acute a societății moderne (dependența de alcool, substanțe, tehnologie sau alte forme de adicție) și să contribuie la combaterea fenomenului și la reintegrarea celor afectați.

    Evenimentul de inaugurare va avea loc în prezența Arhiepiscopului Aradului, Înaltpreasfințitul Părinte Timotei, precum și a autorităților locale și județene, a unor reprezentanți ai vieții culturale și sociale și a organizațiilor implicate în domeniul asistenței sociale.

    Prin acest demers, Arhiepiscopia Aradului își reafirmă angajamentul de a se implica în viața comunității și de a sprijini persoanele aflate în situații vulnerabile.

    Reprezentanții instituției transmit că noul centru își dorește să devină „un loc al speranței pentru cei care luptă cu dependența și un sprijin real pentru familiile lor”.

     

    Citește și:

    Tămâia și politica: finul președintelui CJ Arad, preotul Noghiu, pregătit să fie uns „șef al slujbelor” la Catedrala nouă

    Urmărește Special Arad și pe Google News, Twitter, LinkedIn și Instagram!

    Distribuie articolul

    Comments are closed.