joi, 18 aprilie, 2024

Petre și Man, egalii Belgiei! România a egalat prin două goluri marcate în ultimele minute

de Special Arad | 16 noiembrie 2018, 8:48 AM | Sport

0

Selecționatele de fotbal Under-21 ale României și Belgiei au terminat la egalitate, 3-3 (1-1), joi seara, pe Stadionul Dr. Constantin Rădulescu din Cluj-Napoca, într-un meci amical în care tricolorii au punctat de două ori în ultimele minute.

Belgia a deschis scorul prin fundașul dreapta Dion Cools (35), care a șutat în diagonală din colțul careului, după o minge pierdută de Drăguș.

Același Denis Drăguș a egalat în prelungirile primei reprize (45+2), dintr-un penalty acordat destul de ușor de arbitrul Iulian Călin, după un duel între Mbenza și Dragomir.

Oaspeții s-au desprins în repriza secundă, prin golurile înscrise de Aaron Leya Iseka (56), din pasa lui Saelemaekers, și de Isaac Mbenza (58), la centrarea lui Stephane Omeonga. Leya este fratele mai cunoscutului Batshuay.

Echipa antrenată de Mirel Rădoi, care rămâne astfel neînvins la cârma reprezentativei U-21 (patru victorii și un egal), a dominat finalul partidei și a punctat de două ori, obținând un egal nesperat. Darius Olaru (90) a înscris cel mai frumos gol al meciului, cu un șut în vinclu de la 18 metri, după o combinație cu Coman, iar Andrei Ciobanu a semnat golul egalării, cu un șut din careu (90+2).

Tricolorii au ratat mai multe ocazii, printre care și trei cu portarul, prin Coman (59, 86), Olaru (81).

Arădenii Adrian Petre și Dennis Man au evoluat titulari, fiind înlocuiți în minutul 56 cu Florinel Coman, respectiv Ciobanu.

Ambele echipe sunt calificate la turneul final al Campionatului European de tineret din 2019.

Tragerea la sorți a grupelor turneului final găzduit anul viitor de Italia și San Marino va avea loc pe 23 noiembrie, la Bologna. Sunt deja calificate la EURO 2019: Italia (gazdă), Spania, Franța, Anglia, Serbia, Germania, Croația, România, Belgia, Danemarca. Ultimele două locuri vor fi decise în urma play-off-ului în dublă manșă: Polonia – Portugalia, Grecia – Austria.

România – Belgia 3-3 (1-1)

Au marcat: Denis Drăguș (45+2 – penalty), Darius Olaru (90), Andrei Ciobanu (90+2), respectiv Dion Cools (35), Aaron Leya Iseka (55), Isaac Mbenza (58).

Cluj-Napoca, : 5.000 spectatori

România: 1. Ionuț Radu (căpitan; 12. Cătălin Căbuz, 57) – 2. Radu Boboc, 18. Adrian Rus, 5. Viorel Ghiță (14. Denis Ciobotariu, 69), 15. Florin Ștefan (3. Andrei Radu, 56) – 13. Olimpiu Moruțan (17. Mihai Dobre, 69), 16. Dragoș Nedelcu (6. Ricardo Grigore, 70), 9. Vlad Dragomir (4. Darius Olaru, 76) – 8. Dennis Man (20. Andrei Ciobanu, 56), 11. Adrian Petre (7. Florinel Coman, 56), 10. Denis Drăguș (19. Robert Moldoveanu, 69). Selecționer: Mirel Rădoi.

Belgia: 1. Jens Teunckens – 2. Dion Cools (20. Mathias Bossaerts, 46), 3. Zinho Vanheusden (15. Rocky Bushiri, 46), 4. Wout Faes (5. Dries Wouters, 46), 13. Casper De Norre (22. Alexis Saelemaekers, 46) – 6. Bryan Heynen (16. Orel Mangala, 46), 19. Jordi Vanlerberghe (8. Alexis De Sart, 46), 17. Samuel Bastien (21. Stephane Omeonga, 46) – 11. Dodi Lukebakio (14. Jur Schryvers, 46), 10. Siebe Schrijvers (căpitan; 9. Aaron Leya Iseka, 46), 7. Isaac Mbenza (18. Francis Amuzu, 61). Selecționer: Johan Walem.

Rezervă neutilizată: 12. Ortwin Dewolf (portar).

Arbitru: Iulian Călin (Ștefănești/Argeș).