sâmbãtã, 27 aprilie, 2024

Parcă a fost vrăjitorie! Victorie incredibilă pentru UTA, după un meci în care a renăscut după pauză

de Lucian Dănilă | 18 martie 2024, 9:35 PM | Sport

3

Debutul de play-out din acest sezon va rămâne în memoria colectivă a fanilor arădeni mulți ani de acum încolo. O victorie senzațională pentru UTA, o victorie care, păstrând proporțiile, ne aduce aminte chiar de acel 4-3 de la Timișoara prin schimbările de pe tabela de marcaj și momentul golului victoriei.

Ar fi un clișeu să spunem că scorul primei reprize a fost unul mincinos. Voluntari avea la pauză 2-1 prin reușitele masivilor Nemec și Armaș, asta după ce Joao Pedro reușise să egaleze la 1. Chiar dacă conducea la pauză cu 2-1, cei de la Voluntari se puteau declara nemulțumiți. Dacă scorul pauzei era 0-3, nimeni nu putea comenta nimic.

Echipa lui Rednic nu funcționa deloc. Singurii care au mai mișcat câte ceva au fost Iacob, Benga, Mihai și pe alocuri Fabry. Luckassen părea un spectator pierdut pe teren, Freitas a greșit aproape fiecare minge și a fost într-o oarecare stare de șoc când s-a văzut înlocuit încă din minutul 34…

Nu mai puțin de zece șuturi a avut Voluntari în prima repriză, patru dintre ele fiind cadrate. UTA, doar două, unul singur pe poartă. Iacob a salvat cât a putut salva, dar la loviturile de cap din careu ale lui Armaș și Nemec nu a mai avut ce să facă.

În a doua parte Rednic a mutat cu Omondi în locul absentului Rareș Pop și cu Stolnik în locul aerianului Conte. După meci, antrenorul echipei UTA a lăsat de înțeles că a fost o anumită stare conflictuală în vestiar la pauză.

Omondi și-a făcut imediat simțită prezența și a egalat în minutul 51 cu o lovitură de cap după o centrare a lui Fabry. Era 2-2, după care Voluntari, care a tras opt șuturi și în a doua parte, a ratat două ocazii uriașe prin Dumiter și Doru Andrei. La primul a respins Iacob cu un reflex excelent, iar la șutul celui de-al doilea, de la 30 de metri, mingea a zguduit transversala. Joao Pedro era singurul care putea face ordine în jocul Bătrânei Doamne și chiar îi ieșea acest lucru. Rednic l-a simțit pe Fabry obosit și l-a introdus în locului lui pe Tudorie. Acesta a marcat cu capul în minutul 79 pentru 3-2 după o centrare a lui Micovschi, cei din camera VAR analizând mai bine de cinci minute faza…

Când jocul părea că se liniștește, au venit minutele de prelungiri. După mai bine de 20 de ocazii de poartă, Carnat a mai „fabricat” una, a trimis mingea în fața porții și Merloi a profitat de lipsa de marcaj a lui Căpușă pentru 3-3!

Stadionul parcă s-a prăbușit, totul însă pentru a reînvia în minutul 6 al prelungirilor, atunci când în urma unui corner mingea a ajuns la Pedro și portughezul, cel mai bun jucător de pe teren, a marcat cu un șut de la 15 metri! Uluitor!

O victorie care din punct de vedere sportiv poate aduce liniștea la Arad, UTA fiind acum la o distanță destul de mare de echipele care luptă pentru evitarea locurilor retrogradabile.

UTA Arad – FC Voluntari 4-3 (1-2)

Pedro 38, 90+6, Omondi 51, Tudorie 79 / Nemec 29, Armaș 45+1, Merloi 90+2

UTA: Fl. Iacob – Căpușă, Conte (46 Stolnik), Benga, Rodrigues (77 Ariel Lopez) – C. Mihai, Freitas (34 Pedro) – R. Pop (46 Omondi), Fabry (70 Tudorie), Micovschi – Luckassen.

Pe bancă : Kucher – Stolnik, David, Omondi, Trif, Tudorie, Pedro, Lopez, Vulturar, Morar.

Antrenor: Mircea Rednic

Voluntari: Fernandez – Turda, Matricadi, Armaș – Boboc, Crepulja, Rață (76 Cascini), Aliji (86 Merloi) – Dumiter (60 Carnat), Nemec, D. Andrei.

Pe bancă: Vâlceanu – Cascini, Munteanu, Merloi, Ciobanu, Droppa, Ciocan, Voican, Carnat.

Antrenor: Florin Pîrvu

Arbitri: Marcel Bîrsan – Radu Ghinguleac (ambii din București), Raul Ghiciulescu (Lugoj). Rezervă: Florin Mazilu (Satu Mare)

Camera VAR: Viorel Flueran (Craiova), Alexandru Filip (Constanța)

Observator FRF: Octavian Șovre (Satu Mare)

Delegat LPF: Marian Ivan (Brașov)