joi, 18 aprilie, 2024

Olanda a tremurat la 40 de grade! Final de vis pentru „portocale” în meciul cu Mexic

de Lucian Dănilă | 30 iunie 2014, 4:33 PM | Sport

0

Sleiţi de caniculă mai bine de o oră, batavii şi-au revenit miraculos şi s-au calificat graţie lui Robben, Sneijder şi Huntelaar, care au făcut posibilă victoria la Fortaleza. Elevii lui Van Gaal au tremurat, pentru calificare, la 40 de grade Celsius!

Olanda a murit şi a înviat ieri la Fortaleza, depăşind canicula şi pe inimoşii mexicani (2-1), după un thriller cu două acte diferite şi trei goluri ce au ţinut asistenţa cu răsuflarea tăiată până la ultima clipă, scrie GSP.

Giovanni Dos Santos, cel care cândva era „noul Ronaldinho”, a deschis scorul în minutul 48 cu un șut perfect de la 25 de metri. Olanda părea vlăguită, dar Van Gaal a mutat deștept. L-a scos tocmai pe Van Persie, inexistent aproape, și l-a introdus pe Huntelaar. În minutul 88 atacantul lui Schalke i-a făcut o așezare lui Sneijder care a adus egalarea cu un șut din voleu de la 14 metri, iar în minutul patru al prelungirilor Robben a obținut un penalty după un duel cu Rafa Marquez și Huntelaar a marcat pentru 2-1!

Olanda e în „sferturi” und eva da piept cu Costa Rica.

OLANDA – MEXIC    2-1

Au marcat: Sneijder (88), Huntelaar (90+4 penalty) – Dos Santos (48)

OLANDA: Cillessen – Verhaegh (56 Depay), De Vrij, Vlaar, Blind, Kuyt – N. De Jong (9 Indi), Sneijder, Wijnaldum – Robben, Van Persie (76 Huntelaar).

Antrenor: Louis van Gaal

MEXIC: Ochoa – Aguilar, H. Moreno (46 D. Reyes), Maza, R. Marquez, Layun – H. Herrera, Salcido, Guardado – Dos Santos (61 Aquino), Peralta (75 Javier Hernandez).

Antrenor: Miguel Herrera

Cartonaşe galbene: – Aguilar (69), Marquez (90Ă2), Guardado (90Ă3)

Stadion: Castelao (Fortaleza)