duminicã, 28 aprilie, 2024

Naomi Osaka a câștigat US Open după o finală epică cu „Vika” Azarenka

de Lucian Dănilă | 13 septembrie 2020, 9:15 AM | Sport

0

La jumătate de oră după startul primului set de pe „Arthur Ashe“ Arena, Naomi Osaka, campioană la US Open în 2018, părea că va fi spulberată de Victoria Azarenka (27 WTA).

Chiar și debutul setului secund a fost ratat de japoneza de 22 de ani. Apoi, a început alt meci! Blestemul US Open continuă pentru Victoria Azarenka! În 2012 şi 2013, ea a ratat trofeul în meciul decisiv, de fiecare dată în faţa Serenei Williams. Acum, când a aruncat-o pe americancă în afara turneului, în semifinale, Vika a dat de Naomi Osaka.

Azarenka a câștigat cu 6-1 în primul set şi a avut 2-0 în al doilea! Însă de la 1-6 și 0-2, Osaka şi-a început revenirea. Naomi a transformat, treptat, un meci care părea pierdut, într-o victorie epică. Mai întâi  a câștigat setul al doilea cu 6-3, iar în decisiv, Osaka s-a dezlănţuit la 2-1. A făcut break pentru 3-1, după care n-a mai luat piciorul de pe acceleraţie. Şi a închis meciul la 1-6, 6-3, 6-3, după o oră şi 53 de minute.

Victoria de la US Open 2020 a adus al treilea Grand Slam pentru Naomi, după titlurile cucerite la US Open 2018 şi Australian Open 2019. La French Open şi la Wimbledon, japoneza n-a depăşit niciodată turul III.

Pentru triumful de la Flusshing Meadows, Osaka va primi un cec în valoare de 3 milioane de dolari, în timp ce Azarenka (foto, jos) va încasa jumătate din această sumă.