vineri, 19 aprilie, 2024

Medalie de aur fabuloasă pentru echipa României la Cupa Mondială de scrimă

de Special Arad | 15 februarie 2016, 7:55 AM | Recomandările editorilor | Sport

0

Scrima românească a repurtat la finalul acestei săptămâni un nou succes într-o etapă de Cupă Mondială. Echipa de spadă feminin seniori a României a cucerit duminică seara, 14 februarie, medalia de aur la etapa de Cupă Mondială de la Buenos Aires.

Fetele noastre au castigat aurul dupa o finala cu Rusia, scorul fiind de 45-40.

În formula Ana Maria Popescu, Simona Gherman, sătmăreanca Simona Pop și Loredana Dinu, echipa României a avut următorul parcurs în Argentina: tabloul de 16 – 45-37 cu Brazilia; tabloul de 8 – 45-26 cu SUA; semifinale – 45-36 cu Estonia; finala – 45-40 cu Rusia.

Pe locul trei s-a clasat Estonia, care a trecut în finala mică de Ucraina, scor 42-32.

Sâmbătă, în concursul individual, Simona Gherman a cucerit medalia de bronz, tot la spada.