Marton Blazso  și Veronika Cseh, marii câștigători ai Moneasa Mountainbike Maraton 2014!

de Lucian Dănilă | 30 iunie 2014, 3:58 PM | Sport

0

Doi rutieri din Ungaria au câștigat Moneasa Mountainbike Maraton 2014! Cum cea mai importantă clasă a fost cea „Elite”, mariile premii ale evenimentului au fost câștigate de Marton Blaszo, la băieți, respectiv Veronika Cseh, la fete, ambii legitimați la cluburi din Ungaria.

Mai mult de 300 de cicliști s-au întrecut sâmbătă la Moneasa Mountainbike Maraton 2014! Au fost de fapt două concursuri, unul pentru „Hobby”, având un traseul în lungime de 30 km, iar cel mai important a fost la „Maraton” (65 km), la această ultimă categorie participând două clase, cea de „Elite” și cea de amatori, care au fost premiați pe categorii de vârstă.

Marele premiu la categoria „Elite” l-a câștigat maghiarul Marton Blazso, cu timpul de 03:17:01, acesta câștigând totodată și suma de 200 de euro. Născut în Szeged, Blazso a reprezentat clubul VKE Nelson Szeged și este unul dintre cei mai buni rutieri ai Ungariei, fiind de mai multe ori vicecampion al țării vecine. Blazso (34 de ani), are o carieră impresionantă, maghiarul câștigând de-a lungul timpului mai multe premii atât pe Continent cât și în Statele Unite. Marton Blazso a fost urmat de doi rutieri din Târgu Mureș, Lucian Logigan (ProCycling – 03:21:06) și Attila Madaras (Ideal Geiger Team – 03:24:53), cei doi plecând acasă cu 150 de euro, respectiv 100. Al patrulea în clasamentul „Elite” a încheiat Miron Elisei (InterTeam Cluj – 03:43:33).

Trebuie notat și faptul că la clasa Elite a participat și rutierul belgian Cleppe Wouter, dar acesta a avut un ghinion teribil. Deși a avut la un moment dat zece minute avans, belgianul s-a ales cu două pene care i-au provocat abandonul!

„Este un lucru foarte îmbucurător că am reușit să aducem atâția participanți la clasa Elite. Marton Blazso este unul dintre cei mai buni rutieri ai Ungariei, iar Cleppe Wouter este foarte cunoscut în concursurile de acest gen. Păcat că a făcut pană… Foarte bun a fost și concursul de la categoria Hobby, iar cei de la Maraton s-au prezentat și ei foarte bine”, spune Imre Foce, unul dintre organizatori.

Veronika Cseh a câștigat proba feminină la clasa „Elite”. Rutiera din Budapesta, legitimată la Alpine Team, a terminat cursa cu timpul de 04:25:46, depășind-o pe Mariann Rosznyai (Hegybringa Sport – 05:35:06).

Evenimentul a fost organizat de Föce Imre, Cristofaletti Corrado și AS Bike Alpine Arad.

Mai jos vă prezentăm câștigătorii pe categorii de vârstă atât la categoria Maraton cât și la Hobby

F – 40-49 ani – Claudia Ardelean – 03:17:13

Câștigătorii la fiecare categorie de vârstă au încasat 400 de lei, 300 de lei a luat locul al doilea și 200 de lei al treilea.