marþi, 19 martie, 2024

Marius Copil, victorie senzațională chiar de ziua lui! L-a bătut pe numărul 15 mondial la European Open

de Lucian Dănilă | 17 octombrie 2019, 6:12 PM | Sport

0

Marius Copil s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Antwerp, European Open, turneu de 250 ATP, dotat cu premii totale de 635.750 de dolari.

Marius (92 ATP) a jucat astăzi, chiar în ziua în care împlinește 29 de ani, cu argentinianul Diego Schwartzman, numărul 15 ATP. Arădeanul a câștigat primul set cu 6-4. Copil a reușit primul break, apoi argentinianul a reușit și el să câștige contra serviciului chiar când Marius servea pentru set, la 5-3, dar românul a reușit un re-break și s-a impus cu 6-4.

Al doilea set a fost câștigat de Schwartzman, cu 7-5, iar decisivul a fost infernal. Marius și-a pierdut serviciul la 3-3, dar a revenit imediat și a egalat la 4. S-a ajuns la tie-break, unde Marius a câștigat cu 9-7, fructificând abia a treia minge de meci.

După această victorie, Marius Copil a acumulat 45 de puncte ATP și o sumă de 18.590 de dolari.

În următorul tur ar putea să dea piept chiar cu celebrul Andy Murray, dacă britanicul va trece de Pablo Cuevas.