sâmbãtã, 20 aprilie, 2024

Man pune UTA pe orbita pentru Liga 1! UTA – Baia Mare 2-1 (FOTO)

de Lucian Dănilă | 12 mai 2016, 12:25 PM | Sport

2

Dintotdeauna parcă, meciurile disputate la Arad între UTA și Baia Mare au provocat peri albi suporterilor arădeni. Stăteam ieri în timpul meciului cu fostul fundaș al Bătrânei Doamne, Sandu Gaica, și ne aminteam cum prin anii 80-90, UTA a reușit câteva victorii chinuite în ultimele minute.

„Am jucat cu ei cred că în 90 sau 91. Ne-au dat gol în minutul 80, dar am câștigat prin două goluri marcate în minutele 88 și 90. Mai îmi aduc aminte și în primăvara lui 88, atunci când i-am bătut 1-0 în ultimul minut după ce și-a dat Vasc autogol la un corner”, spunea Gaica.

Așa a fost și aseară. UTA adună tot mai mulți fani, stadionul Motorul – foarte mic de altfel – a fost din nou arhiplin și toți arădenii prezenți la meci doreau ca la finalul jocului UTA să fie, din nou, pe primul loc. Acest deziderat depindea de doi factori: să piardă Mediaș la Chindia și să câștige UTA.

Prima parte a fost una nu fragmentată, ci extrem de fragmentată. Arbitrul a cam scăpat jocul din mână, acorda „galbene” după cum îi venea și sufla cam tot așa. UTA și-a creat două imense ocazii prin Curtuiuș, căruia i-a sărit mingea din iarbă și a ratat din trei metri, dar și prin Dennis Man. Ca să facem și o mențiune în ceea ce privește suprafața de joc, aceasta a fost foarte proastă deși din afară părea bună. Terenul este plin de denivelări, ceea ce a afectat în multe cazuri controlul balonului sau jocul de pase. La vestiare s-a intrat cu același scor cu care a început meciul: 0-0. Dar primul factor era deja îndeplinit: Mediaș a pierdut la Chindia cu 1-0 și UTA avea 45 de minute la dispoziție să se reinstaleze lider în Seria B2.

Roli Nagy a mutat la pauză: l-a scos pe Hlistei și l-a introdus pe Rus. În tribune tremura de emoții Strătilă, suspendat la acest joc. Apoi a venit golul… Mitruț Copil a reușit un un-doi cu Curtuiuș la 25 de metri de poarta lui Bota, apoi a expediat un șut care a prins iarba în fața portarului maramureșean și după ce a lovit bara a intrat în poartă: 1-0! Entuziasmul a fost foarte mare imediat după deschiderea scorului. UTA făcea presing la 30 de metri de poarta adversă și s-a întâmplat neprevăzutul. Copil, care mai avea un avertisment, intră prin alunecare la Străuț, jucătorul zice că nu a fost contact, dar arbitrul parcă l-a… așteptat și l-a eliminat. Aveam 1-0 dar jucam 33 de minute în inferioritate numerică.

IMG_9193

În atac nu am mai contat, iar capetele lui Botiș și Manea păreau că pot respinge tot. Manea chiar a respins cu capul din careul mic un șut al lui Vasilache pe care scria… „gol”. Fundașul Bătrânei Doamne, deși foarte puternic, a rămas întins pe gazon. Apoi, Pop de la Baia Mare a nimerit bara cu un șut din careu, mingea a ajuns la Balaure care a tras dar Miron a reținut.

Egalarea a venit, totuși, în minutul 72, atunci când Vasilache a centrat de pe partea dreaptă, Manea a atins mingea cu capul, aceasta a ajuns la Ignea care, de pe picioare, a trimis-o chiar la vinclu: 1-1! Imediat după gol, Ignea a ridicat mâna în semn că nu se poate bucura de reușită după ce a evoluat câteva sezoane pentru UTA.

Nervii suporterilor arădeni erau întinși la maxim, mai ales că nu se prea întrezăreau soluții în atac. Surpriza a venit în minutul 82, când Tănase a plecat solitar de la mijlocul terenului, a pasat în dreapta pentru Curtuiuș, golgeterul Bătrânei Doamne a centrat în careu, Man a reușit o preluare foarte dificilă având adversar în spate și a trimis cu șpițul pe lângă Bota pentru 2-1! Extaaaaaz în tribune, iar Dennis și-a ridicat tricoul în semn de omagiu pentru moartea lui Ekeng: „RIP Ekeng!” Apoi s-a culcat pe gazon fiind ca o piatră de temelie pentru grămada umană formată din jucătorii arădeni care se bucurau de golul care îi readuce în poziția de lideri, golul care îi pune pe orbita spre Liga 1. UTA putea marca pentru 3-1 în minutul 85, atunci când Chindriș a primit o minge la 14 metri de poarta lui Bota de la Dennis Man, dar șutul mijlocașului arădean a trecut la o palmă de para din dreapta porții maramureșene.

IMG_9199

Cine e pe primul loc? UTA eeeee! Asta suna din glasurile celor 1200 de oameni prezenți la arena Motorul, una prea mică pentru un deziderat așa de mare, dar asta o avem, cu asta defilăm… Poate primarul în exercițiu, dar și cei care candidează pentru această funcție și au fost prezenți la stadion, au înțeles despre ce este vorba…

Urmează două etape infernale, două meciuri care pot decide soarta campionatului. Sâmbătă de la ora 11 UTA joacă la Mediaș, iar apoi la Arad vine Chindia.

UTA – FC Baia Mare 2-1 (0-0)

Au marcat: Copil 52, Man 82 / Ignea 72

UTA: 1 Miron – 20 Polgar, 26 Manea, 3 Botiș, 14 Burlă – 3 Chindriș, 13 Tănase –  98 Man (min. 89 Michel Vlad), 9 Copil, 10 Hlistei (min. 46 Rus)– 7 Curtuiuș (min. 85 Roman). Pe bancă: 28 Anca – 17 Jorza, 5 Roman, 23 Vlad, 19 Rus, 24 Covaci, 22 Lazăr. Antrenor: Roland Nagy.

Baia Mare: 1 Bota – 30 Străuț, 44 Ilie, 6 Oltean, 18 Bușu – 24 Ignea (min. 75 Daminuță), 23 Duruș (min. 58 Pop) – 40 Vasilache, 77 Codoban (min. 67 Codin), 29 Sîrbu – 96 Balaure. Pe bancă: 34 Ormenișan – 8 Șter, 19 Codin, 15 Daminuță, 88 Lupu, 10 Pop, 25 Anițoiu. Antrenor: Dorin Toma.

Arbitri: Robert Avram – Romică Bîrdeș (ambii Pitești), Ferencz Tunyogi (Zalău). R: Szabolcs Kovacs (Satu Mare). Observatori: Ștefan Szilaghi (Satu Mare), Viorel Lolea (Reșița).