Maia Sandu, primul lider străin care îl felicită pe Nicușor Dan: „Felicitări, România! Felicitări, Nicușor Dan!”
Preşedintele Republicii Moldova, Maia Sandu, a postat acum 20 de minute un mesaj în care îi felicită pe români pentru vot şi pe Nicuşor Dan pentru victoria acestuia în turul al doilea al alegerilor prezidențiale. Mesajul său a adunat, în cele 20 de minute de când a fost urcat pe platforma de social media, peste 24.000 de aprecieri și sute de comentarii.
Iată mesajul președintelui Maia Sandu:
„Felicitări, România! Felicitări, Nicușor Dan!
România, mergem împreună cu încredere pe drumul european! Republica Moldova și România se bazează una pe alta – și la bine, și la greu.
Dragi moldoveni cu cetățenie română de acasă și din toată lumea, ați avut, din nou, o voce puternică pentru libertate și democrație! Vă mulțumesc tuturor pentru participarea impresionantă în alegeri. Ne vede o lume întreagă ce putere avem când suntem uniți!”
Maia Sandu, susținătoarea lui Nicușor Dan
În 13 mai, Maia Sandu a postat, în timpul campaniei electorale, un mesaj de susținere pentru Nicușor Dan:
„Noi, moldovenii, știm cât valorează libertatea și siguranța – și ne dorim să facem parte din familia europeană, alături de România. Iar aceia dintre noi care sunt și cetățeni români pot vota în acest sfârșit de săptămână pentru a proteja ceea ce a câștigat deja România, dar care e amenințat acum.
Succes, Nicușor Dan! Îți admir decența, rezistența, respectul pentru adevăr. Nu e ușor în vremuri populiste, dar e cu atât mai important să facem ce trebuie pentru România și pentru Republica Moldova.”
Citește și:
Posibile proteste AUR în toată țara. Forțele de ordine, în alertă încă de săptămâna trecută













Comentariile portalului
Problema este a șoferilor care nu mai pot întoarce după bunul plac și a bicicliștilor care nu mai pot traversa pe bicicleta.
Pai aplicatia de ride sharing poate spune cu ce viteza circula pe tot traseul. Log-ul masinii la fel.
Chiar ar trebui și o consultare,și chiar un referendum. Menționez și zona Garii ,care este efectiv inundată,și care din păcate polarizează și boschetari,creând nesiguranță î (...)