sâmbãtã, 27 aprilie, 2024

Liniștea de dinaintea Paștilor. UTA a învins Chindia și a scăpat de emoțiile retrogradării

de Lucian Dănilă | 23 aprilie 2022, 7:02 PM | Sport | Topic special

1

A fost zi de sărbătoare astăzi pe Arena „Francisc Neuman”. Nu, nu s-a sărbătorit Sfântul Gheorghe pentru că această sărbătoare a fost amânată pentru luni, dar s-a sărbătorit faptul că UTA a scăpat de emoțiile retrogradării după victoria cu Chindia.

Gruparea din Târgoviște era singura din Liga 1 care a învins UTA în ambele meciuri din sezonul regulat. Dacă mai punem că a câștigat la Arad și în play-out-ul sezonului trecut, se adunaseră deja trei jocuri în care UTA nu a marcat nici un gol și le-a pierdut pe toate. Cifrele nu avantajau gruparea arădeană, iar o înfrângere ar fi dus echipa foarte aproape de barajul pentru retrogradare.

A fost o săptămână agitată la Arad. Luni a fost serbată ziua de naștere a clubului, 77 de ani, tot luni s-a luat decizia blocării salariilor jucătorilor până când vor reuși să adune minim 4 puncte, iar ieri la orele amiezii, clubul a anunțat prelungirea contractului celui mai curtat jucător din lot, David Miculescu, cel care este și golgeterul echipei în acest sezon.

Chindia venea să își joace una dintre ultimele șanse să evite locurile de baraj. Tribunele, deși pline doar pe jumătate, au fost exact ceea ce trebuie pentru echipă, acel sprijin de care echipa are nevoie meci de meci. Echipa lui Săndoi, deși avea mare nevoie de victorie, a jucat și la Arad exact ceea ce a arătat în toți acești ani de când joacă în Liga 1: organizare defensivă foarte bună și miza pe contraatacuri, cele mai mari speranțe ofensive fiind puse în Florea, un jucător care poate destabiliza ușor adversarii.

UTA a început puțin mai avansat, dar culoarele spre poarta lui Căbuz au fost închise, în zona centrală fiind o aglomerare foarte mare. S-a încercat spargerea zidului Chindiei prin atacuri în flancuri, duse îndeosebi de fundașii laterali Vukcevic și Shlyakov, dar probabil că dacă cei doi aveau un procentaj bun la centrările de calitate nu ajungeau niciodată la Arad… Spațiul aerian din careul Chindiei a fost dominat de portarul Căbuz și de fundașii centrali ai oaspeților, rare fiind momentele în care cei de la UTA au reușit să joace vreo minge.

După aproximativ 20 de minute de joc, Chindia a încercat să își arate și veleitățile ofensive. Jocul Bătrânei Doamne s-a dereglat și au început greșelile în propria treime, astfel că Serban a avut o bună oportunitate, dar șutul său a fost deviat și prins de Iacob. Florea a surprins apoi doi fundași arădeni cu o pasă filtrantă în centrul careului, dar mingea l-a păcălit și pe Ștoica, care a ratat întâlnirea cu ea.

UTA a revenit apoi în ofensivă și în minutul 36 a fost foarte aproape să dea lovitura și pe tabela de marcaj. A fost o fază sută la sută lituaniană. Laukzemis a scos mingea din vecinătatea liniei de corner undeva la 13 metri de poarta lui Căbuz, în zona centrală, iar Vorobjovas, singur, a șutat puțin alături de poartă.

A fost un 0-0 logic la pauză, un scor alb între două echipe care au arătat un joc modest și cu puține situații de poartă.

UTA s-a întors mai agresivă de la vestiare. Batha și Vorobjovas au câștigat tot mai multe dueluri la mijlocul terenului, Ubbink a devenit tot mai activ în partea dreaptă, iar Otele a reușit câteva faze în care s-a jucat cu fundașii adverși. La o astfel de fază, nigerianul a pătruns în stânga și a șutat în fața porții, dar Laukzemis a ajuns puțin în urma lui Passaglia și argentinianul care a plecat de la UTA în luna ianuarie și-a salvat echipa de la gol.

Chiar pe fondul unui joc mai bun decât în prima parte al gazdelor, Chindia putea da lovitura prin Chamed în minutul 64. La o centrare din partea stângă, Shlyakov a așteptat prea mult momentul degajării și Chamed a reușit să devieze balonul spre poarta lui Iacob, bătut de data aceasta, dar cu noroc mingea s-a dus puțin pe lângă bară.

Ubbink a activat foarte mult în banda dreaptă în cele mai bine de 20 de minute, zonă din care a reușit de mai multe ori să trimită mingi la bătaie în careul lui Căbuz. Așa s-a întâmplat și în minutul 69, atunci când Vukcevic l-a găsit pe olandez cu o pasă lungă, peste linia de apărare, Ubbink a ajuns mingea aproape de linia de corner, a centrat în fața porții, Laukzemis a făcut o alunecare falsă care i-a pus pe picior greșit și pe Celea și pe Căbuz, iar Otele a marcat cu latul în poarta goală chiar din fața lui Căpușă: 1-0!

gol

Era bucurie mare pe stadion, și din cele 4.000 de piepturi de auzea „UTA! UTA!” și celebrul „Lo, lo! Lo, Lo!…”

Cu avantaj pe tabelă, Badea a mutat primul. A renunțat la Laukzemis și l-a introdus pe Florentin Matei, iar toată dinamica liniei ofensive a fost schimbată. Otele a trecut în dreapta, Miculescu a urcat vârf de atac, iar Matei a luat loc în banda stângă.

Până la final, Chindia a presat în treimea arădeană, dar lipsa de calitate ofensivă a echipei lui Săndoi s-a văzut prin numărul de ocazii create: nici una! Am mai văzut scenariul acesta și la meciul pierdut de Chindia la Mioveni.

UTA a câștigat un meci care putem spune că a avut caracter decisiv și și-a asigura liniștea în ceea ce privește evitarea barajului pentru retrogradare. Chiar dacă matematic nu e încheiată această luptă, cele 7 puncte avans comparativ cu Chindia în condițiile în care mai sunt doar trei etape, dau siguranță echipei arădene și fanilor săi. În aceste trei etape rămase, Chindia mai are de jucat cu Sepsi, Rapid și Gaz Metan…

Înainte de Sărbătoarea Învierii Domnului Iisus, a fost sărbătoare și pe gazonul de pe „Neuman”. Zeci de copii împreună cu părinții s-au înghesuit la poze și autografe cu jucătorii Bătrânei Doamne, în timp ce de la Tribuna a II-a, noua „Tribună Gioni Broșovszky”, s-au auzit scandate numele lui Benga și a lui Vukcevic. În tot acest timp, stewarzii alergau de zor pentru a-i culege pe jucători din mulțime și i-au dus unu câte unu spre vestiare.

După mai bine de patru decenii, UTA rămâne timp de trei sezoane consecutiv în Liga 1. Pentru noi, cei din generația 70, 80 și chiar după, acest lucru este deja o performanță…

UTA – Chindia 1-0 (0-0)

Otele 69

UTA: Fl. Iacob – Vukcevic, Medjimorec, Benga, Shlyakov – Batha, Vorobjovas – Miculescu (90 Pătlăgică), Ubbink (84 Isac), Otele (84 Dangubic) – Laukzemis (70 Florentin Matei).

Chindia: Căbuz – Căpușă, Pițian, Celea (71 Dulca), Dinu (84 Chunchucov) – Butean, Passaglia (86 Popadiuc), Paul Iacob, A. Șerban – Chamed, Florea (84 Syla).

Arbitri: S. Colțescu – V. Marinescu – D. Mitruți