VIDEO: Limitatoarele de viteză de pe drumul dintre Șofronea și Macea dau bătăi de cap șoferilor. S-a lansat o petiție pentru refacerea lor
A apărut o petiție online prin care se solicită administratorului drumului județean 709B refacerea limitatoarelor de viteză dintre Șofronea și Macea la dimensiuni care „să nu pună în pericol siguranța traficului rutier și integritatea autovehiculelor cu garda joasă”.
În doar două zile de la lansare, petiția (vezi AICI) a strâns deja 123 de semnături, majoritatea venind de la locuitori din Curtici, Arad, Macea și Șofronea, dar și de la șoferi care tranzitează frecvent zona.
„Cu 10 km/h îți rupi mașina!”
Semnatarii reclamă în special înălțimea și rigiditatea rezonatoarelor (limitatoarelor de viteză). Mulți susțin că acestea pot provoca avarii chiar și atunci când sunt traversate cu viteză foarte redusă. „Cu 10 km/h îți rupi mașina”, afirmă un semnatar din Curtici. Alții spun că au avut deja probleme tehnice: „Mi-am rupt direcția la mașină din cauza acelor trepte”, a scris șofer.
Mai multe comentarii pe temă arată că șoferii sunt nevoiți să încetinească până aproape de oprire pentru a trece peste rezonatoare, ceea ce poate crea situații periculoase în trafic. Un locuitor din Șofronea atrage atenția și asupra impactului asupra intervențiilor de urgență: ambulanțele sau alte vehicule ale serviciilor de intervenție ar putea pierde minute prețioase.
Unii comentatori spun că înțeleg necesitatea unor astfel de măsuri pentru reducerea vitezei, însă consideră că modul de execuție este necorespunzător. „Le înțelegem utilitatea, dar nu așa cum au fost executate”, a notat o locuitoare din Șofronea.
Greu de observat la timp
Printre criticile șoferilor apare și observația că rezonatoarele sunt greu de observat până în ultimul moment și se propune marcarea lor cu o culoare mai vizibilă.
Prin petiție, semnatarii cer refacerea acestor elemente de calmare a traficului astfel încât să își îndeplinească rolul de siguranță rutieră fără a produce pagube autovehiculelor sau disconfort excesiv conducătorilor auto.
Dat fiind faptul că drumul respectiv este înregistrat ca drum județean, el se află în administrarea Consiliului Județean Arad. Rămâne de văzut dacă instituția în cauză se va arăta dispusă să ia măsurile solicitate, pentru a veni în sprijinul șoferilor nemulțumiți.
Citește și:
Urmărește Special Arad și pe Google News, Twitter, LinkedIn și Instagram!
Comments are closed.

















Comentariile portalului
Problema este a șoferilor care nu mai pot întoarce după bunul plac și a bicicliștilor care nu mai pot traversa pe bicicleta.
Pai aplicatia de ride sharing poate spune cu ce viteza circula pe tot traseul. Log-ul masinii la fel.
Chiar ar trebui și o consultare,și chiar un referendum. Menționez și zona Garii ,care este efectiv inundată,și care din păcate polarizează și boschetari,creând nesiguranță î (...)