Larisa Iordache, medalii de aur la bârnă și la sol la Campionatul European de gimnastică. România, de argint!

de Special Arad | 20 decembrie 2020, 5:40 PM | Sport

0

(foto: captură video YouTube / 2020 European Championships)

Gimnasta Larisa Iordache a câștigat, duminică, medalia de aur în finala de la bârnă și sol și pe cea de argint la sărituri, la Campionatul European de la Mersin. Silviana Sfiringu a câștigat argintul la bârnă.

Larisa Iordache a obținut aurul de la sol în urma unei contestații, după ce inițial fusese notată cu 13,050 și ar fi luat medalia de argint, scrie ziare.com.

Gradul de dificultate al exercițiului a fost calculat gresit inițial, ca fiind 5,2 și nu 5,6. Gimnasta din România, revenită după trei ani în marile competiții după o lungă perioadă de indisponibilitate, a primit apoi nota 13,450, care i-a adus a doua sa medalie de aur la Mersin, scrie ziare.com.

Rezultatele obținute de gimnastele noastre în primele trei finale pe aparate sunt:

Sărituri: Larisa Iordache – medalie de argint (media 13.875), Ioana Stanciulescu – locul 5 (13.575);

Paralele: Larisa Iordache – locul 4 (13.250);

Bârnă: Larisa Iordache – medalie de aur (14.000), Silviana Sfiringu – medalie de argint (13.800).

Sol: Larisa Iordache – locul 1

Pe echipe, România a obținut medalia de argint.