miercuri, 5 august, 2026

Special Arad Logo

    K not K aduce cine-concertul „Hoțul din Bagdad” la Arad – o experiență unică, la KF

    de Tomas Arond | 4 decembrie 2025, 9:47 PM | Cultură | Muzică

    0

    (foto: knotk.com / KF Arad, Instagram)

    Trupa românească K not K (fostă Karpov not Kasparov), unul dintre cele mai apreciate exporturi muzicale ale Europei de Est, aduce la Arad spectacolul cine-concert „Hoțul din Bagdad”. Evenimentul va avea loc sâmbătă, 6 decembrie, de la ora 22:00, la KF Arad, iar accesul va fi pe bază de donație.

    KF anunță evenimentul pe Instagram astfel: „Vă invităm sâmbătă la o proiecție-concert în care atmosfera exotică și aventura filmului clasic se întâlnesc cu beat-uri electro-orientale și intervenții comice care pun trecutul în dialog cu prezentul. Cine-Concertul K not K aduce muzică originală, energie și un strop de ironie, într-o experiență vizuală și sonoră de neratat”.

    Un film clasic, reinterpretat live

    Cine-concertul pornește de la capodopera mută „Hoțul din Bagdad” (1924), regizată de Raoul Walsh, un film-reper al cinematografiei timpurii, celebru pentru estetica spectaculoasă inspirată din „O mie și una de nopți”.

    K not K compune și interpretează live o coloană sonoră complet originală, care combină synth-pop-disco, influențe electro-orientale, intervenții comice și o doză sănătoasă de ironie, transformând filmul într-o experiență contemporană, imersivă și dansabilă.

    Cine sunt K not K?

    K not K
    Foto: knotk.com

    K not K (Karpov not Kasparov) este un duo electro românesc cu renume internațional, un proiect ce jonglează cu estetica anilor ’80, influențe est-europene și ritmuri dance moderne.

    Formația are statut de cult pe scena electronică europeană, show-urile lor fiind descrise ca „performance-uri dansabile, strategice, între ritm și nostalgie”.

    În ultimii ani, trupa a cântat în aproape toată Europa și în Asia, în locuri variind de la muzee și galerii de artă la cluburi și festivaluri. Au bifat turnee în China și Japonia, iar mai recent o serie de concerte în Europa, în Oslo, Paris, Eindhoven, Rotterdam, Groningen, Split, Ljubljana, Veneția și un turneu în Ucraina („Solidarity Tour”, iulie 2025).

    De asemenea, au împărțit scena cu artiști precum Underworld, GusGus, Altin Gün, Henge, Mehmet Aslan, Ko Shin Moon, precum și cu veteranul muzicii electronice românești Rodion G.A.

    Recunoaștere internațională

    Albumele și EP-urile lor au primit laude în presa internațională:

    •  „probabil cel mai bun album electronic românesc din ultimii 30 de ani” – Muzici&Faze

    •  „dancefloor nostalgia” – BBC Radio

    •  „wacky brilliance”The Quietus

    •  „superbes ambiances psychédéliques”Tsugi

    •  „Romanian Daft Punk” – Stereoleto

    LP-ul de debut, „Soundtrack for a Game of Chess”, a fost nominalizat „albumul lunii” de revista Vice și considerat printre cele mai valoroase producții ale anului de Radio România Cultural.

    Trupa anunță un nou single în primăvara 2026.

    O experiență rară pentru publicul arădean

    Prezentat în cluburi, galerii sau festivaluri din zeci de orașe europene, cine-concertul „Hoțul din Bagdad” ajunge pentru prima dată în această formulă la Arad.

    Proiecția filmului mut va fi acompaniată de muzică live, improvizații electronice, accente orientale și umor de scenă — marca inconfundabilă K not K.

    K not K nu sunt la primul lor cine-concert: trupa a acompaniat live filme mute în numeroase contexte artistice, de la avangarda franceză la cinematografia românească interbelică. Duo-ul a realizat coloane sonore live pentru „Lache în harem” (1927), pentru selecții de filme de arhivă prezentate la Bucharest International Dance Film Festival și pentru avangardistul „L’Inhumaine” (1924), proiectat la Viena.


    De-a lungul anilor, K not K și-a construit astfel propria tradiție de a readuce pe ecran filme rare sau clasice printr-un mix recognoscibil de muzică electronică, umor și improvizație, transformând fiecare proiecție într-o experiență performativă completă.

    Urmărește Special Arad și pe Google News, Twitter, LinkedIn și Instagram!

    Distribuie articolul

    Comments are closed.